GRH Group
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2023/12/ageizm-single-post.jpg

 

Definicję tego pojęcia znają przede wszystkim osoby starsze, bo to ich najczęściej ten temat dotyczy. Młodsze pokolenia mogą nie zauważać skali problemu, jednak jak pokazują badania – jest on realny i dotyka dużą część pracowników. Wszystko zaczyna się od tzw. różnic pokoleniowych, kończy się na wyręczaniu osób starszych. Świadomie lub nieświadomie dyskryminujemy tych pracowników. Jak temu przeciwdziałać? Wskazówki znajdziesz w artykule. Ale zacznijmy od początku…

 

Czym jest Ageizm?

Ageizm jest to postawa dyskryminująca pewne grupy społeczne ze względu na ich wiek. Zazwyczaj dotyka ona osoby starsze, które obarczane są różnego rodzaju stereotypami kierowanymi w ich stronę.

Po raz pierwszy pojęcia tego użył w 1969 roku Robert Butler – amerykański gerontolog, pierwszy dyrektor Narodowego Instytutu ds. Starzenia. Dyskryminację wynikającą z wieku tłumaczył on zanikiem więzi między starszymi i młodszymi pokoleniami. Według jego definicji dyskryminacja ze względu na wiek, jest to proces systematycznego tworzenia stereotypów, a w wyniku gorszego traktowania ludzi z powodu ich dojrzałego wieku.

 

Ageizm na rynku pracy

O tym, że ageizm nie jest już tylko „przestarzałym” terminem i problemem, który nie dotyka już nikogo z nas. Świadczą między innymi statystyki, które od lat pokazują, że wskaźnik zatrudnienia po 50 roku życia zaczyna gwałtownie spadać. Potwierdzenie aktualności tego stwierdzenia znaleźliśmy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego podsumowującym wybrane aspekty rynku pracy w Polsce w 2022 roku. Problem jest więc jak najbardziej aktualny. Jak to możliwe, że go nie zauważamy?

 

Dyskryminacja starszych pracowników – Czy robimy to świadomie?

Na pewno możemy stwierdzić, że w jakimś stopniu żyjemy w pułapce stereotypów. A tych związanych z osobami starszymi jest wiele. Pierwszy i najczęściej spotykany odnosi się do cyfryzacji. Bo przecież z telefonem, laptopem, baa… z social mediami lepiej poradzą sobie osoby, które się z nimi wychowały (tzw. pokolenie Z). Wielu z nas uważa, że osoby starsze są mniej produktywne i wykonują swoją pracę wolniej. Managerom działów HR (słusznie) zależy na tym, żeby zespól był do siebie dopasowany, a jednak nie wszystkie różnice pokoleniowe da się bez problemu ominąć. Łatwiej dobrać do siebie osoby, które są na podobnym etapie w życiu.

 

Jak przeciwdziałać ageizmowi?

W zależności od stanowiska i branży w jakiej pracujemy, przeciwdziałać ageizomowi możemy w różny sposób. Dużą rolę mogą odegrać osoby zajmujące się marketingiem, komunikacją, PR. To one najłatwiej, w skali masowej mogą przekazywać informacje, które zmienią podejście i pozwolą na walkę z tym wykluczeniem. Niemniej jednak każdy z nas może zastosować się do kilku uniwersalnych zasad:

– Nie posługiwać się i nie identyfikować innych ze stereotypami dotyczącymi wieku dojrzałego,

– używać języka zrozumiałego dla osób w każdej kategorii wiekowej,

– nauczyć się funkcjonowania w różnorodnych zespołach, w których każdy pełni przypisana mu funkcję.

 

I oczywiście pamiętajmy, że brak reakcji na dyskryminację ze względu na wiek jest tak naprawdę strzałem również w swoje kolano. My także dojdziemy do etapu, w którym ageizm będzie mógł wpływać na naszą karierę zawodową. Jeżeli zaczniemy przeciwdziałać mu już teraz, to nie tylko poprawimy sytuację zawodową osób, które aktualnie się z nią zmagają, ale i wpłyniemy na przyszłość, w której przyjdzie i nam funkcjonować.


udostepnij na:

Starsze wpisy.