grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/12/srednie.jpg

Coraz więcej osób podczas zmiany pracy skłania się do wyboru firmy, która nie tylko oferuje ciekawe zarobki jak i również potrafi zadbać o komfort i samospełnienie pracownika. Dużą rolę w podjęciu decyzji, którą ofertę pracy wybrać odgrywają oferowane przez pracodawcę benefity. Warto więc zadbać o to, aby proponowane korzyści były odpowiednio dopasowane do pracownika oraz stanowiska jakie ma objąć.

Jakie benefity są obecnie proponowane przez pracodawców?

Obecnie w ofertach firm coraz częściej pojawiają się dodatkowe profity, które mają na celu nakłonić pracowników do podjęcia pracy na danym stanowisku. Na podstawie badania „Benefity w oczach pracowników 2020” ankietowani określili jak bardzo zależy im na otrzymaniu podstawowych najczęściej oferowanych benefitów. W ocenianych świadczeniach na pozycji „ważne” lub „bardzo ważne” znalazły się:

  • Elastyczny czas pracy- 96% respondentów
  • Dodatkowy pakiet opieki medycznej- 85% badanych osób,
  • Ubezpieczenie na życie- 74% ankietowanych,
  • Karnety na siłownię- 68 % uczestników badania.

Dodatkowo firmy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników dając im możliwość samorealizacji poprzez prowadzenie różnego rodzaju szkoleń, które w przyszłości mogą owocować awansem (w badaniu Sedlak&Sedlak ponad 14% ankietowanych oznajmiło, że zależy im na podnoszeniu kwalifikacji).  Ze względu na chęć wyróżnienia się firm na rynku pracy coraz częściej można napotkać się na propozycje, w których pracodawca oferuje:

  • Zorganizowany dojazd do pracy,
  • Dopłaty do żywienia (tzw. karty lunchowe)
  • Bony towarowe lub rabaty na zakupy,
  • Imprezy integracyjne,
  • Przyzakładowe żłobki lub przedszkola,
  • Dofinansowania do szkoleń/ kursów

Pracodawcy starając się zachować  Work- life balance oferują także szereg świadczeń dla najbliższej rodziny pracowników, są to np.: dofinansowanie do wczasów, paczki świąteczne dla dzieci itp.

Jaki jest cel oraz efekt wprowadzenia benefitów?

Poprzez inwestycje w pracownika (zapewnienie szkoleń, kursów, warsztatów, konferencji, oferowanie zorganizowanego dojazdu itd.) buduje się z nim zacznie lepszą relację. Pracownik dzięki temu w większym stopniu utożsamia się z firmą i czuje się doceniany. Zdając sobie sprawę z możliwości rozwoju, a także awansu pracownicy znacznie bardziej angażują się w życie firmy, rzadziej podejmują decyzję o rezygnacji z pracy. Każdy benefit, który wpływa na ułatwienie życia pracownika – jak dopłaty do wyżywienia, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu w domu na przygotowywanie posiłku, czy też zorganizowany dojazd do pracy, dzięki któremu pracownik nie musi martwić się o transport- mają na celu zachęcenie potencjalnych kandydatów do rozpoczęcia pracy w danej firmie, a także uniknięcie utraty wykwalifikowanych pracowników np. z powodu braku możliwości dojazdu do pracy.

Zatem czy benefity niosą korzyści tylko dla pracownika? Czy pracodawca również zyskuje?

Według badań i mojej obserwacji, jak najbardziej. Poniżej krótkie przedstawienie dowodów potwierdzających ten wniosek.

Szkolenia:

Firmy, które umożliwiają rozwój pracowników poprzez prowadzenie szkoleń zapewniają sobie możliwość na zdobycie wyspecjalizowanych pracowników. Osoby, którym zależy na rozwoju oraz podnoszeniu swoich kwalifikacji można dodatkowo zachęcić do czynnego udziału w życiu zakładu dzięki prowadzeniu rekrutacji wewnętrznych. Pracownicy wiedząc, że podnoszenie ich kwalifikacji może przybliżyć je do zdobycia wyższego stanowiska będą znacznie bardziej angażować się w wykonywanie obowiązków, co wywoła pewnego rodzaju przywiązanie do danej organizacji. Według badań przeprowadzonych przez Corporate Leadership Council pracownicy zaangażowani dają z siebie 57% więcej wysiłku niż niezaangażowani.

Badania prowadzone przez PwC (PricewatershouseCoopers) przedstawiają, że każda zainwestowana w pracownika złotówka przynosi nawet 1,56 zysku.

Benefit ten jest atrakcyjny dla osób, które podejmują już pracę w firmie, a także stanowi ciekawy element oferty pracy, który często przekonuje potencjalnych kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji.

Zorganizowany dojazd do pracy:

Często nowoczesne fabryki, biurowce powstają na uboczach ze względu na brak miejsca w zabudowanych specjalnych strefach ekonomicznych lub brak możliwości zakupu odpowiedniego gruntu w centrum miasta. Powoduje to powstawanie nowych stref ekonomicznych, do których dojazd  zazwyczaj jest uciążliwy. W znacznej mierze utrudnia to zdobycie niezbędnej ilości pracowników. Zorganizowanie nieodpłatnego dowozu do pracy pozwala osobom, które nie posiadają prawa jazdy lub nie mogą znaleźć pracy w miejscu zamieszkania podjęcie pracy w danej firmie. Dzięki temu zarówno pracodawca ma dostęp do szerszego grona Kandydatów i możliwość wyboru najbardziej dopasowanych do organizacji, a pracownik może podejmować pracę w miejscu, do którego dojazd był dla niego do tej pory niedostępny.

Karta sportowa:

Rozwiązanie to pozwala na relaks po pracy oraz korzystanie z profitu kiedy tylko chce /zadbanie o kondycję fizyczną i mniejszą absencję. Pracodawca dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje w oczach pracownika motywując go do wydajniejszej pracy i wywołuje większą mobilizację do wykonywania obowiązków.

Rabat na zakup produktów oferowanych przez firmę:

Pracownicy coraz częściej uzyskują możliwość zakupu z rabatem produktów oferowanych w zakładzie. Profit ten jest korzystny dla pracowników, którzy w korzystnej cenie mogą nabyć dane produkty. Stanowi on także reklamę dla pracodawcy oraz zwiększa zaangażowanie w wykonywanie prac przez pracowników, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że dany produkt trafi do domu właśnie jednego z nich.

Ubezpieczenie na życie i opieka medyczna:

Pakiet opieki medycznej zapewnia pracownikom możliwość skorzystania z porad specjalistów bez oczekiwania w długich kolejkach. Oczywiście również w tym przypadku pracodawca także zyskuje dzięki oferowaniu benefitu, ponieważ może mieć pewność, że jego pracownicy są w stanie w przypadku nagłych problemów zdrowotnych szybko dostać się do odpowiedniego lekarza i za niedługo wrócić do wykonywania obowiązków.

Czy benefity mają wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu?

W przypadku dobrze dopasowanych ofert benefitów do pracownika oraz pracy jaką wykonuje pracodawca ma możliwość wpłynąć na jego decyzję odnośnie chęci podjęcia współpracy. Ważne jest także to, aby wyróżniać się spośród innych firm, aby móc przekonać pracowników do podjęcia zatrudnienia.

Zadowolony pracownik, który ma odpowiednią motywację do wykonywania pracy przykłada się do rozwoju firmy. Oferowanie benefitów jest częściowo warunkiem sukcesu firmy o czym świadczą wyniki rozumiane przez osiągnięcia celów organizacji (np. realizacja planów sprzedażowych, ilość transakcji, klientów). Osoby szukające pracy, w przypadku oferowania bardzo podobnych wynagrodzeń przez pracodawców na ogół wybiorą ofertę, która zawiera więcej benefitów.

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.