grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2022/01/srednie.jpg

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wzrost zainteresowania tematem różnorodności w biznesie. Zauważono, że firmy korzystające z bogactwa różnych doświadczeń i punktów widzenia mogą osiągać lepsze rezultaty biznesowe,widać to przede wszystkim w kilku dziedzinach jak kreatywność, produktywność i utrzymanie pracowników.

Dla części osób jest to nadal moda, nowy trend w obszarze zarządzania personelem, a dla innych jest to możliwość budowania pozytywnego wizerunku organizacji. Jednakże organizacje, które wdrażają strategię Diversity & Inclusion, zauważają nie tylko zwiększenie swojego potencjału biznesowego, ale przede wszystkim rosnące zyski finansowe.

W czym tkwi więc sekret?

Pojęcie różnorodności jest bardzo szerokie, dotyka wiele sfer naszego życia począwszy od naszej płci, wieku, pochodzenia po naszą wiarę, orientacje seksualną czy status społeczny.

W artykule chciałabym się skupić na jednym z czynników pokazujących korzyści jak i zagrożenia związane z budowaniem wielokulturowych zespołów.

Wdrożenie przez firmy wizji zarządzania różnorodnością ma wpływ na większe zainteresowanie pracowników ofertą pracy w danym przedsiębiorstwie ze względu na możliwość pracy w wielokulturowej organizacji (m.in. wymiana doświadczeń, szlifowanie na co dzień języka obcego) a także przekłada się na szybszy rozwój oferowanych usług czy produktów, dzięki temu pozwala lepiej dopasować ofertę do oczekiwań i preferencji zagranicznego klienta. Mając zespół składający się z wielonarodowych osób łatwiej firmie rozszerzyć dział handlowy i dotrzeć z usługami/produktami do rynków odmiennych kulturowo.

Czy faktycznie wystarczy zatrudnić osoby pochodzące z różnych części świata i to właśnie składa się na wspomniany wcześniej sekret?
Niestety to jednak za mało…

Z jednaj strony praca w wielokulturowym zespole niesie ze sobą wiele zalet, możemy poznać i zrozumieć wiele ciekawych kultur, uczy nas tolerancji, szacunku do odmiennych poglądów i zwyczajów. Tworzenie takich zespołów wpływa przede wszystkim na kreatywność dzięki czemu mogą powstawać nieszablonowe, nowe rozwiązania co prowadzi do doskonalenia całej firmy.

Z drugiej strony medalu różnorodność stawia też wiele wyzwań do pokonania. Już na samym początku formalności związane z zatrudnieniem (różnego rodzaju pozwoleniami na pracę) po późniejszą komunikacje i nie chodzi tu jedynie o barierę językową a sposób komunikowania się u jednych jest bardziej wprost, u innych natomiast powściągliwy, co daje do myślenia czy na pewno wszyscy dobrze zrozumieli zadania czy sposób komunikacji nie uraził nikogo i czy jasny jest cel do którego dążymy. Dużą rolę odgrywa też tu odczytywanie sygnałów i komunikacji niewerbalnej, gdyż źle odebrana może nam przysporzyć wiele problemów. Tu przytoczę ciekawy przykład dobrze nam znanego gestu „OK”(czyli tzw. kółeczka z palców). W różnych częściach świat jest on inaczej interpretowane, o ile u nas znaczy „dobrze” tak w Brazylii jest gest obraźliwy kojarzony wręcz z środkowym palcem, dla Francuzów znaczy zero czyli coś  bezwartościowego. Natomiast w Grecji i Turcji jest to wulgarne określenie na homoseksualistę.

Firmy, które chcą czerpać z zalet różnorodności w swoich zespołach musza liczyć się z podjęciem ryzyka jakie ze sobą niesie wielokulturowość. Przedsiębiorstwo, które chce osiągnąć sukces musi być na to gotowe i otwarte.

Na co powinniśmy więc zwrócić największą uwagę mając wielokulturowe zespoły w organizacji?

 

  • Do każdego pracownika podchodźmy indywidualnie

Już na etapie rekrutacji warto wyjaśnić kandydatowi pochodzącemu z innego kraju wszystkie procedury panujące w przedsiębiorstwie, jak wygląda charakter pracy, co dla nas oznacza realizacja projektu czy zadania, jak będziemy się rozliczać, co znaczy terminowość i dlaczego jest dla nas taka ważna przy każdym zadaniu. Jakie zachowania ze strony pracowników są dla firmy nie do przyjęcia tak aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.

  • Zastosujmy odpowiednią komunikacje

Jeżeli zatrudniamy niewielką cześć obcokrajowców warto zadbać, aby komunikacja odbywała się w uniwersalnym języku jak  np. j. angielski. Nie wszystkie zadania tłumaczone z języka polskiego na inne mogą być tak samo zrozumiane. Warto więc stosować komunikację zrozumiałą lub dodatkową dla wszystkich członków zespołu, tak aby nikt nie czuł się wykluczony.

  • Ustalmy jasne dla obu stron zasady dotyczące współpracy

Wiemy, że reguły obowiązujące w firmie są spisane w regulaminie pracy, natomiast istnieją też tzw. „niepisane zasady” i to często one mogą powodować nieporozumienia i frustracje w różnorodnych zespołach. Są to pewne wartości firmy jak kultura osobista (czyli nie spóźniamy się na spotkania, witamy się na korytarzu, szanujemy zdanie innych) osiąganie sukcesów w sposób etyczny nie cudzym kosztem, pomaganie innym itp. Często w firmach są ustalone wewnętrzne zasady np.: obdarowywanie prezentem podczas urodzin przez współpracowników, czy przykładowo w czwartki pracujemy w dresie lub wspólne świętowanie po zakończonym projekcie.

Warto pamiętać, że pozytywny klimat panujący w pracy, wolny od barier i dyskryminacji, może przyciągać duże talenty i znacznie zwiększa satysfakcję osób, które już pracują u danego pracodawcy. Coraz rzadziej o wyborze firmy decydują wysokie zarobki czy dodatkowe benefity, lecz kluczowa staje atmosfera miejsca pracy, która sprzyja rozwojowi bez konieczności kompromisów w zakresie własnej tożsamości. Za każdą narodowością stoi człowiek i każdy z nas jest zupełnie inny ma inne wartości i dzięki temu możemy tworzyć wyjątkowe miejsca pracy.

 

 

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.