grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/11/business-people-teamwork-srednie.jpg

Onboarding pracownika w firmie – na czym polega i dlaczego jest tak istotny?

 

Onboarding pracownika to działania, których celem jest wprowadzenie nowego pracownika w najważniejsze zagadnienia dotyczące charakteru i funkcjonowania organizacji. To także przekazanie wiedzy i umiejętności w przyjazny sposób, które pozwolą nowo zatrudnionemu zintegrować się z otoczeniem, a także osiągnąć wysoki poziom wydajności.

 

Jakie jeszcze inne korzyści daje dobrze przeprowadzony onboarding?

  • Większa motywacja i zaangażowanie nowych pracowników
  • Większa identyfikacja z firmą i budowa relacji w zespole
  • Szybsza adaptacja pracownika, co przekłada się na jego większą efektywność i samodzielność
  • Redukcja stresu podczas pierwszych dni pracy
  • Lepsza atmosfera w pracy
  • Mniejsza liczba zwolnień

 

Nowy pracownik w czasie onboardingu powinien zapoznać się z:

  • strategią organizacji, jej misją oraz celami
  • strukturą organizacyjną
  • firmowymi procedurami dotyczącymi komunikacji, dokumentów czy zgłaszania urlopów
  • szczegółowym zakresem obowiązków na swoim stanowisku
  • obsługą sprzętu firmowego (np. drukarka, ekspres do kawy)

 

W dużych organizacjach  proces onboardingu przeprowadza dział HR, jednak jeśli go nie ma w firmie może być to np. bezpośredni przełożony danej osoby lub bardziej doświadczony członek zespołu.

 

Jak wdrożyć nowego pracownika?

 

1. Przygotuj stanowisko pracy

Bardzo nieprofesjonalnie wygląda, kiedy nowa osoba nie ma zapewnionego własnego biurka czy komputera, dlatego przygotuj sprzęt i dostęp do niezbędnych narzędzi pracy takich jak np. telefon, szafka czy artykuły biurowe.

2. Skontaktuj się z pracownikiem przed jego rozpoczęciem pracy w firmie

Od momentu poinformowania kandydata o pozytywnym wyniku rekrutacji do jego pierwszego dnia w pracy mija czasem nawet kilka miesięcy. Warto np. na tydzień wcześniej skontaktować się z taką osobą przez telefon lub maila i zapewnić ją, że z całym zespołem czekasz na jej przybycie. To bardzo miły gest, który pomoże nawiązać pozytywne relacje z  pracownikiem jeszcze przed jego rozpoczęciem pracy.

3. Stwórz listę zadań onboardingowych

Check – lista to najlepszy sposób na to, aby o niczym nie zapomnieć, dlatego warto, aby przełożony stworzył listę, w której rozpisze zadania do wykonania. Dzięki temu proces onboardingu nowego pracownika przebiegnie sprawnie i efektywnie.

4. Wyznacz mentora, czyli tzw. „buddy’ego” dla nowo zatrudnionej osoby 

Kim jest buddy? To osoba, która opiekuje się nową koleżanką/nowym kolegą. Pomoże uzyskać dostępy do systemów firmowych czy zaprosi na pierwszy lunch.

5. Przedstaw osobę pozostałym członkom organizacji

Najpierw zrób to mailowo – wyślij zbiorczą wiadomość do całej firmy, później zapoznaj ją z pozostałymi członkami zespołu. Opowiedz czym zajmuje się dana osoba czy dział, w czym mogą pomóc nowemu pracownikowi.

6. Zaplanuj pracę nowemu pracownikowi

Czasami nowo zatrudniona osoba nie ma na początku dużo zadań do wykonania, dlatego zadbaj o zorganizowanie jej pracy w pierwszych dniach. Mogą to być proste zadania lub bierne uczestnictwo w spotkaniach wewnętrznych. Nie zapomnij o udzieleniu informacji zwrotnej do poszczególnych zadań.

7. Bądź pomocny i otwarty na komunikację

Zapewnij nowego pracownika, że może zwrócić się do Ciebie czy do pozostałych członków zespołu z dowolnym pytaniem czy problemem. Niech czuje, że może na Was liczyć w każdej sytuacji.

 

Pamiętaj, że onboarding nie kończy się po pierwszym dniu. Zapytaj nową osobę, jakie są jej wrażenia po pierwszych dniach pracy, czy ma jakieś uwagi, a np. po 3 miesiącach wręcz jej do wypełnienia ankietę na temat przeprowadzonego onboardingu.


udostepnij na:

Starsze wpisy.