grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/04/employer_branding_na_co_zwrocic_uwage_podczas_poszukiwania_nowego_pracodawcy2.jpg

Employer Branding. Jedno z ważniejszych zagadnień ostatnich lat w świecie Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Strategie budowania wizerunku pracodawcy, zaangażowania pracowników
i przyszłych talentów, które zasilą szeregi firm zajmują coraz to większe obszary wewnętrznych działów HR.

Wyspecjalizowane firmy pomagają wypromować przedsiębiorstwa jako przyszłych i obecnych pracodawców, z którymi pracownicy chcą związać się na dłużej. Formy i sposoby docierania do pracowników są coraz to bardziej wymyślne; stoiska na Targach Pracy często przypominają całe laboratoria będące stanowiskami pracy, filmy o firmie przypominają gry komputerowe,
a pakiety szkoleniowe połączone są z wyjazdami w najdalsze zakątki kraju i nie tylko.

Wszystkie te działania mają na celu pozyskać jak najlepszych pracowników, a później ich zatrzymać w firmie.

 

Na co zwrócić uwagę szukając nowego pracodawcy?
Jak sprawdzić jego wizerunek?
Czy są aspekty, które warto pominąć?

 

Pierwszym, niektórzy uważają, że jednym z ważniejszych, kontaktem z potencjalnym pracownikiem jest ogłoszenie o pracę. 

Szukając pracy pewnie czytasz ich setki. Jedne są zwięzłe i bardzo lakoniczne.
Inne wręcz przeciwnie- kolorowe, zawierające grafiki, szereg informacji nie tylko związanych
z samymi wymaganiami czy oczekiwaniami.

 

Jakie elementy ogłoszenia są naprawdę ważne?

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe informacje: kto poszukuje pracownika, co oferuje, jakie ma wymagania, czego oczekuje. Niby bardzo logiczne. Ale uwaga – dobry pracodawca najpierw się przestawi! W kilku zdaniach przybliży profil swojej działalności, to dobry zaczątek do kolejnych kroków. Przedstawiając ofertę zastosuje hierarchizację wymagań, oczekiwania również będą konkretne i sprecyzowane. Dobre ogłoszenie o pracę zawiera także informacje o sposobie zatrudnienia, przebiegu procesu rekrutacyjnego, kontakcie do osoby prowadzącej proces. Bardzo często strona graficzna ogłoszenia jest spójna ze stroną internetową.

 

Jeżeli jakieś ogłoszenie wpadło Ci w oko poszukaj informacji o firmie. Możemy kojarzyć jej lokalizację, ale czy wiemy czym się dokładnie zajmuje? Zacznij od zajrzenia na stronę www wybranego przedsiębiorstwa. Jak często aktualizowane są informacje, czy podane są dane kontaktowe? Czytając ogłoszenie firmy, której nie możemy znaleźć w Internecie zalecam daleko posuniętą rozwagę.

 

Szukając dalej możemy odwiedzić np. z fora tematyczne. Tutaj mała uwaga: niektóre strony
i portale niestety pozwalają na anonimowe komentarze. Zdarza się, że są one pisane przez osoby nie związane z konkretnym pracodawcą lub przez kogoś kto został zwolniony i mści się na byłych współpracownikach. Zdarzają się również odwrotne sytuacje; bardzo dobre opinie niekoniecznie odzwierciedlające prawdziwą sytuację. Oczywiście warto rzucić okiem na te wypowiedzi, ale nie warto ich traktować jako wyroczni. Pamiętajmy o innych stronach firmowych; konta w Social Mediach ma większość pracodawców i warto skrupulatnie je przejrzeć.

 

Najlepszą formą poznania opinii jest poszukanie osób zatrudnionych w firmie, w której chcielibyśmy pracować. Jeżeli pracuje nasz znajomy mamy bardzo ułatwioną sytuację, wystarczy zadzwonić i porozmawiać na temat działu czy obszaru, do którego chcielibyśmy się dostać.
Nie znając takiej osoby, która od razu może nam przybliżyć sytuację, warto poszukać dalszego kontaktu. Może absolwent naszej szkoły tam pracuje i nawiązując kontakt na popularnych portalach zrzeszających profesjonalistów możemy zapytać o doświadczenie z konkretną firmą.

 

Jeżeli nic nie budzi niepokoju wysyłaj CV!

 

Dobra praktyka pokazuje to, że po złożeniu aplikacji otrzymasz potwierdzenie wraz z krótką informacją, co się będzie działo dalej. Dlatego warto upewnić się, że podany w formularzu adres mailowy jest poprawny.

 

Kontakt ze strony rekrutera może nastąpić bardzo szybko, jak i chwilę po wysłaniu aplikacji. Dlatego warto zapisać sobie, gdzie i do kogo wysłaliśmy swoje życiorysy, aby po kilku tygodniach nie być zaskoczonym.

 

Firmy w dobie walki o pracownika starają się, aby już te pierwsze kontakty odbywały się jak najbardziej przyjaźnie, profesjonalnie i rzeczowo. Pierwsze wrażenie podczas rozmowy
z rekruterem lub osobą w działu HR jest równie istotne i warto na te aspekty spojrzeć.

  • Jak jesteśmy traktowani podczas rozmowy?
  • Czy mamy możliwość zadać dodatkowe pytania?
  • Jaka jest atmosfera podczas rozmowy?
  • Czy pytania zadawane przez naszych rozmówców dotyczą tylko przebiegu naszego zatrudnienia i wykształcenia czy może niebezpiecznie skręcają w stronę życia prywatnego?

 

Pierwsze wrażenia bywają mylące, ale doświadczenie podpowiada mi, że prędzej czy później wracają i się potwierdzają.

 

Mając za sobą rozmowę kolejnym bardzo ważnym aspektem jest termin informacji zwrotnej.
Czy został on dotrzymany? Czy otrzymując odpowiedź negatywną możemy zapoznać się z powodem odrzucenia naszej kandydatury?

 

Wiem jak trudno przekazać komuś, z kim odbyło się miłą rozmowę informację o wybraniu innej osoby. Ale wiem też czego ja oczekuję w takiej sytuacji: konkretów. Dlaczego tym razem się nie udało? Co mogę poprawić, aby kolejna rozmowa przybliżyła mojego rozmówcę do upragnionego zatrudnienia? Pracodawcy szanujący Kandydatów ubiegających się u nich o pracę starają się, aby odmowa zawierała więcej niż słowa: dziękujemy za wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym.

 

Elementów budowania strategii EB jest sporo. Mam nadzieję, że te związane z procesem rekrutacyjnym wyjaśniłam w sposób umożliwiający wybranie jak najlepszego pracodawcy lub Agencji Rekrutacyjnej.

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.