Koniec roku to dla większości z nas czas podsumowań, refleksji na temat tego co było i planów na przyszłość. Dla niektórych również to czas oceny okresowej, gdzie po 12 miesiącach wytężonej pracy patrzymy wstecz i weryfikujemy, czy założone cele zostały osiągnięte.
Dlatego szczególnie w tym momencie ważne jest kształtowanie dobrych postaw przekazywania informacji zwrotnej i komunikacji między pracownikami.
Chciałabym przedstawić Wam metodę feedforward, która zyskuje popularność jako konkurencja dla feedbacku.
Wspomniany feedback na stałe wszedł już w słownik pracowników w mniejszych i większych organizacjach, wydaje się wręcz synonimem „informacji zwrotnej”. Wyjaśniając czym jest feedforward musimy znać oba te pojęcia i ocenić nastawienie komunikacji w perspektywie czasowej.
Feedback skupia się na tym co było i ocenie danego zachowania względem naszych oczekiwań. W odróżnieniu od feedforward, który również odnosi się do zachowania, ale nacisk położony jest na przyszłość i potencjalne rozwiązania.
Taka perspektywa w rozmowie zmniejsza poczucie krytyki i bycia ocenianym, a tym samym potrzebę usprawiedliwiania się lub unikania informacji zwrotnej.
Omówmy zatem etapy przekazywania komunikatu zgodnie z perspektywą nastawianą na przyszłość:
Jak sami widzicie jest to równie proste, jak popularne metody przekazywania informacji zwrotnej. Co zatem takiego innowacyjnego w tym sposobie komunikacji, że poświęcamy mu tyle uwagi?
Zalet techniki feedforward jest wiele, przytoczę więc te najbardziej istotne.
Przede wszystkim prewencja – dzięki nastawieniu na rozwiązania, które dopiero zastosujemy unikamy danego problemu. Dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pozytywnie wypracowane metody i procedury ułatwią pracę nie tylko doświadczonym pracownikom, ale i ich młodszym stażem kolegom.
Większy komfort rozmówcy – skupienie się na wspólnych rozwiązaniach nie wpływa tak na nasze poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko mamy więcej pomysłów, bo nie działamy samodzielnie, ale i nasza kreatywność nie jest ograniczana przez stres. Takie podejście wspiera również bieżącą komunikację. Jeśli wiem, że zgłoszenie problemu nie wywoła krytyki, a wsparcie chętniej podzielę się ważną informacją z przełożonym.
Zwiększone zaangażowanie i motywacja – pytając pracowników o ich zdanie, pokazujemy im, że ich pomysły są ważne. Dzięki temu zwiększamy zadowolenie ze stanowiska. Wdrażanie w życie własnych pomysłów przebiega płynniej i z większym przekonaniem w zespole.
Możliwość włączenia w informację wszystkich – skupiając się na rozwiązaniach każdy może wnieść coś od siebie. Pomysłowość i świeże spojrzenie młodszych osób uzupełnia się z doświadczeniem bardziej zaawansowanych członków zespołu.
Prezentując szereg zalet i korzyści tej techniki informacji zwrotnej mam nadzieję, że zachęciłam Was do zgłębienia tego tematu. Może kolejna rozmowa z przełożonym nie będzie dla Ciebie źródłem stresu?