Niezależnie od stanowiska, pierwsze dni w pracy stanowią wyjątkowy okres w karierze zawodowej każdego człowieka. Nie jest to jednak czas łatwy. Wiąże się on ze zdobywaniem wiedzy
i opanowywaniem nowych umiejętności a także z poznawaniem współpracowników oraz miejsca pracy. Dla wielu osób pierwsze dni w nowym otoczeniu, kojarzą się z ogromną ilością pytań
i wątpliwościami, a także z olbrzymim stresem prowadzącym nieraz do bólu głowy czy brzucha! Czy słusznie? Oczywiście, że nie!
W tekście przedstawię najważniejsze, z mojej perspektywy, wskazówki, które pozwolą Ci na zmianę nastawienia oraz wpłyną na możliwie najefektywniejsze wykorzystanie wyjątkowego czasu jakim są początki nowej pracy.
Stres jest nieodłącznym elementem pierwszych dni pracy. Spowodowany jest on niepewnością wynikającą z braku znajomości miejsca, współpracowników oraz kultury organizacyjnej. Można powiedzieć, że rozpoczynając nowy etap kariery wkraczasz na nieznane wody. To z kolei tworzy w Twojej głowie liczne pytania, na które nieraz ciężko jest odpowiedzieć. Taki niepokój jest czymś absolutnie naturalnym. Nie można jednak dopuścić do tego, aby emocje przejęły nad Tobą kontrolę. Nerwy oraz negatywne myślenie zazwyczaj nie przynoszą dobrego skutku, dlatego przed pierwszym dniem w nowej firmie, pomyśl o tym co możesz zyskać. Przenalizuj jakie są pozytywne aspekty tej sytuacji. Pamiętaj, że nowa praca otwiera przed Tobą wiele możliwości i szans. Potraktuj, ten czas jako pewnego rodzaju wstęp do przygody, która może mieć ogromny wpływ na Twoją przyszłość – zawodową i nie tylko. Każde nowe wyzwanie zawodowe to perspektywa rozwoju. Dzięki niemu, możesz zyskać kolejne umiejętności oraz wiedzę. Kto wie, może nowa praca okaże się więcej niż tylko sposobem zarobku i stanie się Twoją pasją? Być może poznasz w niej ludzi, którzy Cię zainspirują i wskażą drogę dalszego rozwoju? Może poznasz w niej przyjaciół? Odłóż zatem wszelkie wątpliwości i nerwy na bok! Pomyśl o licznych pozytywnych stronach swojej sytuacji i przywitaj swoich nowych współpracowników z uśmiechem i pozytywną energią!
Jeśli w trakcie pracy dopadną Cię chwile zwątpienia pamiętaj, że na dane stanowisko nie trafiłeś przez przypadek. W trakcie rekrutacji, ktoś stwierdził, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem. Osoba rekrutująca na podstawie Twojego doświadczenia zawodowego oraz osobowości zapewne stwierdziła, że posiadasz w sobie największy potencjał spośród grupy aplikujących! Pamiętaj, to właśnie Ty wypadłeś najlepiej i pokonałeś innych! Myśl ta powinna stanowić dla Ciebie motywację do działania w trakcie pierwszych dni pracy.
Będąc nową osobą w miejscu pracy, oczywistym jest, że wiele kwestii będzie dla Ciebie niejasnych. Zagadkę stanowić mogą systemy informatyczne, procedury pracy a nawet obsługa ekspresu do kawy w pomieszczeniu socjalnym. Jednym słowem – wszystko! Ważne jest, aby nie mieć oporów przed zadawaniem pytań. Dzięki nim zdobywasz cenne informacje dotyczące zarówno Twoich obowiązków w pracy jak i na temat pracowników. Na początku, Twoje pytania stanowią podstawę do nawiązania nowych relacji z kolegami oraz koleżankami. Pamiętaj, że każdy z nich kiedyś był na Twoim miejscu, dlatego nie powinni mieć Ci za złe, że będziesz zadawać dużo pytań. To właśnie dzięki nim, zdobywasz cenną wiedzę.
Jeśli napotkasz zagadnienie, które nie jest dla Ciebie jasne, bez wahania powinieneś zasięgnąć porady jednego ze współpracowników. Dzięki temu będziesz miał mniejszy problem z opanowaniem swoich obowiązków. Unikniesz też nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to w niespodziewanym dla Ciebie momencie na jaw wyjdzie Twój brak umiejętności. Złym rozwiązaniem jest podejmowanie decyzji nie mając pewności co do ich słuszności. Działanie „w ciemno” w zależności od stanowiska może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego każde niepewne decyzje warto konsultować z nowopoznanymi współpracownikami.
Notatki stanowią niezwykle cenną rzecz w trakcie procesu wdrażania. Ułatwiają one zapamiętywanie informacji oraz pozwalają na ich usystematyzowanie. Oczywiście, nie
na każdym stanowisku pracownik ma okazję do zapisywania informacji. Jeśli jednak, podejmujesz pracę, w której możesz sobie na to pozwolić, to bez zawahania powinieneś z tej możliwości skorzystać. Zapisuj najważniejsze zagadnienia, rozpisuj kolejność działań, twórz schematy. Zapisuj również pytania, które chciałbyś w najbliższym czasie zadać przełożonemu bądź osobie odpowiadającej za szkolenie. Twoje notatki stanowić będą dla Ciebie „ściągę” usprawniającą proces wdrożenia. Pamiętaj, że pierwsze dni pracy to okres, w którym w Twoją stronę kierowane są liczne informacje. Zapamiętanie ich bez odpowiednich notatek może stanowić zadanie ponad Twoje siły. W obliczu stresu nawet najtęższy umysł może nie podołać takiej misji.
Obecnie, wiele firm tworzy dla nowych pracowników specjalne zestawy stanowiące pakiety informacyjne. Zawierają one najważniejsze wiadomości na temat firmy oraz zasady pracy na stanowisku. Jeśli otrzymasz w pierwszym dniu pracy taki zestaw, to koniecznie się z nim zapoznaj. Zrób to na spokojnie, bez zbędnego pośpiechu. Zapisuj pytania, podkreślaj najważniejsze według Ciebie zagadnienia, a w trakcie zapoznawania się z jego treścią upewniaj się czy na pewno wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.
Obserwacja pracowników to świetna metody zdobywania wiedzy. Dlaczego? Otóż, podpatrywanie swoich nowych współpracowników umożliwia zdobycie wskazówek z różnych źródeł oraz dostrzeżenie niuansów, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało ważne. Zebranie tych informacji pozwala w rezultacie na opracowanie własnego, indywidualnego stylu pracy. Niezależnie czy obserwujesz bardziej, czy mniej doświadczonych pracowników, każdy z nich może przekazać Ci istotne informacje. Osoby z mniejszym doświadczeniem mogą udzielić Ci wskazówek jakich błędów się wystrzegać na początku wdrażania w obowiązki. Ci najbardziej doświadczeni pozwolą natomiast zrozumieć istotę Twojej pracy oraz będą stanowić dla Ciebie przykład. Baczne obserwowanie pracowników pozwoli Ci także poznać zasady panujące w Twojej organizacji. Zrozumiesz, kto jaką rolę odgrywa oraz dowiesz się jakie relacje panują w organizacji do której trafiłeś.
Pierwsze dni wymagają od nowozatrudnionej osoby wyjątkowej koncentracji. Łatwo ją jednak stracić, kiedy dookoła jest mnóstwo czynników rozpraszających. Na kilka godzin wycisz telefon. Nie sprawdzaj powiadomień, zapomnij o mediach społecznościowych oraz rozmowach ze znajomymi. Również w trakcie przerwy, przebywając wraz ze współpracownikami unikaj siedzenia z nosem w telefonie. Takie zachowanie może zostać źle odebrane. Pracując przy komputerze unikaj wchodzenia na strony internetowe niemające nic wspólnego z Twoim stanowiskiem. Odłóż na bok wszystkie sprawy, które nie pozwalają Ci skupić się w stu procentach na swojej pracy. Pamiętaj, Twoim zadaniem jest całkowite poświęcenie uwagi poznawaniu firmy, jej pracowników oraz swoich zadań. Poświęcenie to zaowocuje w przyszłości.
W każdej pracy początki bywają trudne. Ważne jest, aby nie zrażać się na starcie i nie poddawać się, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli. Daj sobie czas i nie bądź zbyt surowy wobec samego siebie! Powszechnie wiadomo, że pierwsze dni pracy są okresem nauki, który nieraz obfituje w pomyłki. Sztuką jest wyciąganie z nich wniosków. Pamiętaj, nikt nie wymaga od Ciebie działania na maksymalnym poziomie od pierwszego dnia. Masz czas na wdrożenie i zapoznanie specyfiki stanowiska. Dlatego nie wywieraj na siebie zbyt dużej presji. Zarówno pracodawca jak i współpracownicy oczekują od Ciebie przede wszystkim zaangażowania oraz pozytywnego nastawienia. Twoje starania na pewno zostaną dostrzeżone, w przyszłości przyniosą efekty a Ty sam zostaniesz doceniony.