Zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną! ŚWIETNIE!
Zaproszenie oznacza, że pracodawcę zainteresowało Twoje doświadczenie zawodowe, kwalifikacje oraz umiejętności zawarte w CV.
Jest to niewątpliwie sukces, bynajmniej nie jest to zakończenie całego procesu rekrutacji. Masz jednak spore szansę by zdobyć pracę :), pod warunkiem że bardzo dobrze przygotujesz się do rozmowy rekrutacyjnej. Jak tego dokonać?
Będąc dobrze przygotowanym do rozmowy, nie tylko zwiększysz swoją szansę na otrzymanie pracy, a nawet jeśli wybierze kogoś innego np. ze względu na większe doświadczenie zawodowe, to na pewno o Tobie nie zapomni w kolejnych procesach rekrutacyjnych.
Poniżej znajdziesz rady, które zaczerpnąłem z mojego doświadczenia jako Rekrutera i spotkań z Kandydatami. Wierzę, że będą dla Ciebie pomocne 😊
Swoje przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej rozpocznij od zdobycia informacji o firmie do której aplikujesz (jeśli jest to agencja pracy – skup się w głównej mierze na stanowisku na które aplikujesz). Sprawdź czym zajmuje się firma, w jakiej branży działa, jakie oferuje produkty i usługi, jaka jest jej wizja i misja a także, jaką mają pozycję na rynku.
Im więcej wiesz o samej firmie, do której się wybierasz na rozmowę, tym bardziej możesz ocenić, czy jest to firma dla Ciebie. Z drugiej strony, posiadając wiedzę na temat działalności firmy dajesz pracodawcy informację że jesteś osobą przygotowaną do rozmowy oraz zainteresowaną pracą.
Koniecznie sprawdź ogłoszenie, na które aplikowałeś. Zdaje sobie sprawę iż bardzo często osoby aktywnie poszukujące pracy wysyłają dziesiątki CV, dlatego też ważne byś na swoim komputerze zapisywał ich treść, dzięki temu w łatwy sposób znajdziesz ogłoszenie firmy, do której zostałeś zaproszony na rozmowę.
By uzyskać dodatkowe informacje przejrzyj również konkurencyjne ogłoszenia oraz opis typowego stanowiska pracy w danej branży.
Dzięki takim działaniom w bardziej przekonujący sposób przedstawisz swoją kandydaturę na rozmowie 🙂
Warto znać imię, nazwisko, numer telefonu i stanowisko osoby z którą będziesz rozmawiał.
Z jednej strony pokazuje to osobie rekrutującej że pochodzimy do rekrutacji w sposób profesjonalny i partnerski, z drugiej strony w razie dodatkowych pytań czy kryzysowych sytuacji będziemy mieć kontakt do odpowiedniej osoby w firmie.
Dzięki tej prostej czynności będziesz mógł bez problemu zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na dojazd.
Przed rozmową kwalifikacyjną warto usiąść i przeanalizować swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia oraz cechy osobowości. Informacje te przydadzą Ci się podczas rozmowy do przedstawienia jak najlepiej swojej Kandydatury. Warto również pomyśleć nad tym co pracodawca zyska zatrudniając akurat Ciebie.
Skup się również na swoich słabych stronach, w końcu każdy je ma. Przedstaw je jednak, w taki sposób by pracodawca zdawał sobie sprawę że cały czas nad nimi pracujesz lub nie wpływają one w sposób negatywny na Twoją pracę.
Warto przypomnieć sobie wszystkie szczegóły związane z poprzednimi miejscami pracy tj. zakres obowiązków, Twoje najważniejsze zadania, kto był Twoim bezpośrednim przełożonym. Pomyśl również o tym czego nauczyłeś się na poprzednich stanowiskach, oraz co było najtrudniejsze w danej pracy. Przygotuj się również na pytania związane z Twoimi sukcesami i porażkami. Nie ma ludzi nieomylnych. Pamiętaj by swoje słowa potwierdzać konkretnymi przykładami – pozwoli to na zwiększenie wiarygodności Twoich wypowiedzi.
Skup się na jasnych i zrozumiałych argumentach. Mów szczerze, jeśli straciłeś pracę w wyniku np. restrukturyzacji firmy – po prostu o tym powiedz. Unikaj natomiast wypowiadania się w negatywny sposób o swoim pracodawcy, świadczy to o potencjalnym braku lojalności z Twojej strony.
Warto również opracować odpowiedzi na najpopularniejsze pytania które pojawiają się na rozmowie rekrutacyjnej – oczywiście tylko wtedy kiedy nie chcesz by rekruter Cię czymś zaskoczył :). Pamiętaj jednak by nie uczyć się odpowiedzi na pytania z internetu, ważne byś był sobą.
Warto przemyśleć kwestie swojego wynagrodzenia i zorientować się ile można zarabiać na danym stanowisku, w danej lokalizacji oraz z posiadanym przez Ciebie doświadczeniem. Poszukaj danych w internecie (jest sporo stron pozwalających na analizę wynagrodzenia).
Pamiętaj że również i Ty możesz zadawać pytania podczas rozmowy.
Ba, wręcz powinieneś pytać!
Warto przygotować kilka pytań, które zadasz rekruterowi na koniec rozmowy. Odpowiedzi na nie, pozwolą Ci zweryfikować wiedzę na temat firmy, lecz także pokażą osobie rekrutującej że jesteś osobą w pełni przygotowaną.
Czy tego chcesz czy nie, strój na rozmowie kwalifikacyjnej jest Twoją wizytówką. W końcu: Jak Cię widzą tak Cię piszą. Rekruter w pierwszej kolejności zwróci uwagę na Twój wygląd i twoje ubranie.
Staraj się dopasować strój do kultury biznesowej organizacji – inny strój założysz aplikując do kancelarii prawnej lub banku, zaś inny np. na produkcję.
Pamiętaj by strój był schludny i czysty.
Postaraj się przyjść na spotkanie 5-10 minut przed czasem. Nie warto przychodzić 30 minut, ponieważ bardzo często stawia to osobę rekrutującą w niezręcznej sytuacji (zajęta sala rekrutacyjna, inne obowiązki, spotkania zaplanowane przed Twoim spotkaniem, przerwa na obiad 😊).
Warto robić dobre wrażanie już od pierwszych chwil 🙂 W pamięć zapadają osoby miłe i kulturalnie lub wręcz przeciwnie osoby aroganckie, zadufane w sobie. Pracownicy recepcji natomiast bardzo często dzielą się swoimi wrażeniami z rekruterami.
Dzięki uśmiechowi i pozytywnemu nastawieniu możemy w łatwy sposób wywrzeć dobre wrażenie na osobie rekrutującej. Wywarcie dobrego wrażenia jest ogromnym atutem i wpływa na opinię osoby z którą się spotykasz.
Witając się, nie zapomnij o swobodnym lecz zdecydowanym uścisku dłoni, uśmiechu i kontakcie wzrokowym. Na zadawane pytania odpowiadaj konkretnie i rzeczowo. Dzięki spójnym i dłuższym niż pojedyncze słowo wypowiedziom, osoba z którą rozmawiasz będzie miała przekonanie że jesteś osobą kompetentną i kulturalną.
Często dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to nie tylko wiedza i umiejętności które posiadamy. Kluczowy jest również odpowiednie przygotowanie pod kątem znajomości firmy oraz stanowiska, przygotowanie merytoryczne, a także odpowiedni strój, punktualność i pozytywne nastawienie.
Pamiętaj, rozmowa rekrutacyjna to jedyna szansa by przekonać do siebie drugą stronę! Wykorzystają ją w pełni!