grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/03/jak_przygotowac_sie-do_telefonicznej_rozmowy_kwalifikacyjnej2.jpg

Pierwsze wrażenie jest kluczem do sukcesu, czy to w bezpośredniej rozmowie rekrutacyjnej czy też w rozmowie telefonicznej z potencjalnie przyszłym pracodawcą 🙂

 

Bardzo często w takim przypadkach mamy tylko jedną szansę by dobrze wypaść.

 

Telefoniczna rozmowa rekrutacyjna jest bardzo częstą formą stosowaną przez rekruterów  przy pierwszym kontakcie z kandydatem. Głównie ze względu oszczędności czasu rekrutera i kandydata,  pozwala redukować koszty np. dojazdu na spotkanie, a także często powoduje mniejszy stres i większą otwartość ze strony osoby ubiegającej się o pracę.

 

Wyobraź sobie jednak sytuację w której umówiłeś się z rekruterem na rozmowę telefoniczną w godzinach swojej pracy.  Odbierasz i  starasz się jak najszybciej znaleźć jakieś wolne miejsce w którym będziesz mógł przeprowadzić rozmowę, dodatkowo mówisz bardzo cicho i nerwowo by nikt z obecnej pracy nie usłyszał. W połowie rozmowy stwierdzasz że nie możesz już dłużej rozmawiać bo skończyła Ci się przerwa i musisz wracać do pracy.

Myślisz że wypadłeś dobrze w oczach przyszłego pracodawcy? Wątpię.

 

W takim wypadku jak to zrobić dobrze?

 

Oto kilka porad:

 

Zanim zadzwoni rekruter –  Upewnij się, że masz profesjonalną pocztę głosową.

„Granie na czekanie”  z Rapem i przekleństwami, lub „śmieszne” i „żenujące” powitania mogą bardzo skutecznie zniechęcić rekrutera do Twojej osoby już na starcie.  Jeśli używasz poczty głosowej, postaraj się zadbać o neutralne nagranie 🙂

 

Termin spotkania

Będąc na zakupach, w autobusie lub w zatłoczonym miejscu dzwoni telefon i słyszysz: „Dzień dobry, kontaktuje się w sprawie Pani aplikacji”. I co teraz? Nie jest to najlepsze miejsce i termin na rozmowę z rekruterem.

Powiedz wprost że w tej chwili nie możesz rozmawiać i umów się na inny termin.

Telefoniczna rozmowa rekrutacyjna zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut. Dlatego warto ustalić termin spotkania w taki sposób by odpowiadał on Tobie i osobie rekrutującej, a także byś wiedział że w tym czasie będziesz mógł przeprowadzić swobodną rozmowę bez zakłóceń.

 

Miejsce

Wybór miejsca, ma ogromne znaczenie. W celu swobodnej rozmowy, udaj się do cichego pomieszczenia w którym nikt Ci nie przeszkodzi, a dodatkowo w którym będziesz miał bardzo dobry zasięg oraz naładowany telefon J (zerwane połączenia nie pozwolą na efektywną rozmowę). Zadbaj również o własny komfort.  Reasumując, piwnica nie nadaje się do takich miejsc.

 

Przygotowanie merytoryczne

Rekruter nie dzwoni tylko w celu przywitania się i zapytania: „Poszukujemy Handlowca, chcesz u nas pracować?”, ale w celu poznania Twojej osoby oraz co za tym idzie twojej wiedzy i doświadczenia zawodowego.

W takich sytuacjach podczas rozmowy warto mieć przed sobą swoje CV, notatki i ogłoszenie stanowiska (przez telefon tego nie widać), co pozwoli Ci na dokładniejsze odpowiedzi na pytania i nie pomylisz żadnej daty.

Bądź gotowy na takie same pytania jak podczas bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Twoje doświadczenie zawodowe
  • Motywacja do pracy oraz umiejętności
  • Dopasowanie Twoich umiejętności i doświadczenia do stanowiska pracy
  • Znajomość stanowiska na które aplikujesz, lub firmy do której aplikujesz
  • Oczekiwania finansowe

Przygotowując się do rozmowy, przygotuj sobie notatki związane z Twoimi dokonaniami i sukcesami oraz naucz się ciekawie opowiadać o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i kwalifikacjach.

Rozmowa telefoniczna o pracę może stresować, dlatego zapewniam Cię że notatki oraz wydrukowane CV, a także wydrukowanie ogłoszenia stanowiska na które aplikujesz  mogą Ci tylko pomóc 🙂

 

Stanowisko lub firma z którą będziesz przeprowadzał rozmowę telefoniczną

Otrzymałeś telefon od rekrutera, umówiłeś się z nim na rozmowę telefoniczną, ale… nie wiesz o którym ogłoszeniu o pracę będziecie rozmawiać.

Masowe wysyłanie swojego CV nie jest niczym złym, w końcu poszukujemy pracy najlepiej płatnej, z najlepszymi możliwościami rozwojowymi i najlepszą atmosferą.

Często również wysyłamy ogłoszenia na różne stanowiska ponieważ poszukujemy pracy od zaraz, lub poszukujemy jej od dłuższego czasu.

Bardzo prostym rozwiązaniem jest zapisywanie zakładek z ofertami w przeglądarce lub kopiowanie ich do pliku i zapisywanie ogłoszenia na komputerze  (wtedy też mamy pewność że ogłoszenie nawet jak wygaśnie na portalu, będzie nam znane).

Osoba rekrutująca, w większości przypadków przedstawia się imieniem, nazwiskiem oraz nazwą firmy z której dzwoni, a także odnośnie jakiego stanowiska telefon dotyczy. Pozwoli Ci to na łatwe znalezienie ogłoszenia i przygotowania się do rozmowy.

Nie dosłyszałeś/aś? Poproś o powtórzenie 🙂 Tylko proszę, nie dodawaj „bo wysyłałem/am wiele CV” – wielu rekruterów uzna to za brak zaangażowania z Twojej strony i pomyśli że wysyłasz swoje CV wszędzie gdzie się da.

 

Rozmowa

Podczas samej rozmowy musimy bardzo dobrze słyszeć się z rekruterem, przez co wskazanym jest nie żyć gumy  lub jeść czegokolwiek (oj bardzo to słychać). Innymi przykładami może być tutaj pociąganie nosem (każdy może być chory, najlepiej jednak wtedy przeprosić rozmówcę, wysmarkać nos i wrócić do rozmowy), lub mocne stukanie palcami o blat stołu (uwierzcie mi, to też strasznie słychać)

 

To w jaki sposób rozmawiasz z rekruterem przez telefon świadczy o tym jaki jesteś dlatego:

  • Przywitaj się 🙂 – Odbierając nieznany telefon (zwłaszcza jak wysyłałeś/aś CV) postaraj się o przyjemny i uprzejmy ton. Rozpoczęcie podirytowanym głosem, lub zwrotami „HALOOOOO”, „No co tam” lub „Co jest”, świadczy o Tobie.
  • Bądź uśmiechnięty, dzięki temu Twój głos będzie przyjemny i miły
  • Dostosuj tempo mówienia do rozmówcy – nie bądź flegmatyczny, jeśli Twój rozmówca mówi jak karabin maszynowy, i odwrotnie! Udowodniono, że najlepiej rozmawia nam się z osobami, które mówią odrobinę szybciej od nas.
  • Nie rozwalaj się na łóżku podczas rozmowy, za to staraj się mieć wyprostowaną postawę (w zależności czy stoisz czy siedzisz), Twój głos wtedy brzmi inaczej (gdyby było odwrotnie, uwierz mi, już dawno piosenkarze i piosenkarki śpiewali by leżąc :P)
  • Zachowaj kulturę – postaraj się nie przerywać osobie z którą rozmawiasz i nie wtrącać się co chwilę w jego wypowiedzi (oczekuj również tego od osoby rekrutującej)
  • Staraj się unikać niektórych zwrotów („taaa” „kurde” „no spoko”) oraz staraj się nie dukać („yhm”, „ekhm”, „aha”)
  • Jeśli w wyniku zakłóceń nie dosłyszałeś jakiego pytania, po prostu poproś o jego powtórzenie 🙂
  • Zadawaj pytania – rozmowa z rekruterem to świetna okazja do zdobycia dodatkowych informacji na temat stanowiska

 

 

Dobra prezentacja siebie z i swojego doświadczenia, znacząco przybliży Cię do bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej!


udostepnij na:

Starsze wpisy.