grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/06/srednie.png

Zbliżający się wielkimi krokami czas wakacji jest dobrym momentem, aby rozpocząć budowanie swojego doświadczenia zawodowego.

Pewnie nie raz zastanawialiście się jak zacząć szukać pracy nie mając wcześniejszej historii zatrudnienia?

Poniżej zdradzę Wam kilka informacji, które z pewnością mogą się przydać.

 

Według polskiego prawa, co do zasady, nie można zatrudniać osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Zatrudnienie młodocianego pracownika, czyli osoby mającej 16 lat a przed ukończeniem 18, jest możliwe, ale spełnione muszą być pewne warunki. Pierwszy z nich to ukończenie co najmniej gimnazjum oraz drugi, przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, mówiącego o tym, iż wykonywana praca nie stanowi zagrożenia zdrowia osoby młodocianej.
Przepisy prawa mówią również o sytuacji, kiedy w wyjątkowej sytuacji możliwe jest zatrudnienie osoby, która nie ukończyła 16 lat lub nie spełnia wymogu wieku lub wykształcenia.  Określa je rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób nie mających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum. Sytuacja dotyczy np. młodych artystów; modeli, aktorów, piosenkarzy.

Tyle o podstawach prawnych, które są bardzo istotnym elementem i nie możemy o nim zapominać.

Jeżeli masz więcej niż 16 lat, a nie jesteś osobą pełnoletnią i chcesz zapytać o możliwości znalezienia pracy prześlij do nas CV 

Wróćmy do wątku poszukiwania pierwszego doświadczenia zawodowego.

Chciałabym skupić się na osobach dorosłych, ale jeszcze uczących się w szkołach lub na wyższych uczelniach, ponieważ to one głównie poszukują prac dorywczych, wakacyjnych.

 

Kiedy i jak się za to zabrać? Odpowiedź jest jedna: jak najszybciej! Zacznij od przejrzenia ogłoszeń o pracę

Z doświadczenia wiem, iż ogłoszenia z branż takich jak; kontrola jakości, logistyka/magazyn, obsługa klienta, praca fizyczna, produkcja to dobre obszary, w których możesz znaleźć tymczasowe zajęcie, które pozwoli zdobyć pierwsze prace, o których będziesz mógł wspomnieć w kolejnych CV.

Wspominając o Curriculum Vitae chciałabym podać kilka wskazówek jak je stworzyć nie mając czego wpisać w zakładkę doświadczenie zawodowe.

Jeżeli faktycznie nie masz absolutnie żadnej historii zatrudnienia napisz jak najwięcej w górnej części dokumentu.

W kreatorach CV miejsce to podpisane jest jako: podsumowanie zawodowe, profil, kilka słów o mnie, przedstawienie swojego doświadczenia itp.

I tutaj wpisz jak najwięcej; czy jesteś studentem czy kończysz szkołę, jeżeli tak to jaką? Co lubisz robić w wolnych chwilach, czym się interesujesz? Jak chciałbyś budować swoją karierę, dlaczego szukasz pracy? Co Cię interesuje pod kątem zawodowym? Czy znasz języki obce? A może jesteś wolontariuszem lub masz doświadczenia związane z praktykami zawodowymi? Wszystkie te informacje warto umieścić w pierwszej części dokumentu, tak aby wzrok osoby, która będzie czytać Twoje CV, od razu zauważył to co już potrafisz. Skoro nie masz historii zatrudnienia musisz podkreślić co możesz zaoferować Pracodawcy.

W dalszej części dokumentu wpisz wykształcenie, jeżeli jakieś jest w trakcie to zaznacz taką adnotację.
Dodaj wszystkie swoje umiejętności związane z obsługą programów komputerowych, jakiekolwiek kursy, szkolenia. Każda informacja jest bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście pracy, o którą chcesz się ubiegać. Nie zapomnij o aktualnej klauzuli RODO.

 

Ciekawą formą zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego są staże i praktyki oferowane przez większość firm.

Taką formę oferują zarówno duże, międzynarodowe korporacje, jak i mniejsze, lokalne przedsiębiorstwa poszukujące osób do pracy właśnie podczas wakacji i urlopów pracowników.

Jak szukać takich ofert? Najprościej na stronach internetowych firmy, która Cię interesuje lub w Biurach Karier Uczelni Wyższych. To do nich bardzo często odzywają się działu HR odpowiedzialne za projekty stażowe. Popytaj także znajomych, wykładowców, rodziców i wszystkie ciotki i wujków. Okaże się, że u cioci kolegi poszukiwani są pracownicy na magazyn.

Moim zdaniem to najlepsza forma zdobywania doświadczenia i umiejętności oraz budowania ścieżki kariery zawodowej. Bardzo często stażyści lub praktykanci zostają zatrudnieni lub mając historię w aktach osobowych w firmie dużo łatwiej jest im się dostać do danej organizacji.

Pod koniec czerwca może być już trochę trudniej szukać tej formy wakacyjnej pracy, ale nie warto odkładać poszukiwań na luty czy marzec 2022.

Popatrz również w serwisach społecznościowych specjalizujących się w zrzeszaniu kontaktów zawodowych na profile osób z działów HR firm, w których chciałbyś zdobyć doświadczenie, a nuż kogoś jeszcze potrzebują?

 

Najważniejsze jest to by zaczynać jak najwcześniej, nawet miesięcznym czy dwumiesięcznym okresem zatrudnienia.

Początki bywają trudne, ale pozwalają zdobyć doświadczenie i pokazują, że od wczesnych lat zależało Ci na samodzielności i rozwoju. Przecież nie od razu CEO był CEO, często takie osoby zaczynały od prac fizycznych.
Rekruterzy widząc CV osoby młodej, ale mającej już pierwsze prace za sobą bardzo często mają się czego „złapać”. Prace sezonowe – są świetnym początkiem.

Na koniec mam jeszcze jedną radę; mając w szkole lub na studiach okazję zdobyć certyfikaty komputerowe czy językowe lub z każdej innej dziedziny – zrób je. To kolejna cegiełka w budowie kariery, która na początku pozwala pokazać Twoje zaangażowanie.

 

Wykorzystuj każdą możliwą szansę na budowanie swojego doświadczenia zawodowego.

Będzie to procentować w momencie poszukiwania stałej, pierwszej pracy jak już będziesz absolwentem szkoły lub uczelni. Podczas pierwszych spotkań z osobą prowadzącą proces rekrutacyjny będziesz mógł wspomnieć co robiłeś, czego się nauczyłeś i co to wniesie do organizacji, do której chcesz się dostać.

Miłych wakacji oraz powodzenia w poszukiwaniu pierwszych prac sezonowych.

udostepnij na:

Starsze wpisy.