grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/02/jakie-kompetencje-dadza-Ci-przewage-na-rynku-pracy-post.jpg

Już od dawna wiadomo, że rynek pracy przechodzi całkowitą transformację. Nie ważne czy nazwiemy go Rynkiem Pracownika, czy też Rynkiem Pracodawcy. Faktem jest, że Pracodawcy obecnie muszą dostosować się do tych zmian i zweryfikować swoje podejście do zatrudniania pracowników.

Jedną z takich zmian jest podejście do selekcji Kandydatów pod względem budowania dobrego zespołu, który pozwoli firmie wciąż się rozwijać i osiągać cele biznesowe.

Przy czym nie ma wątpliwości, że kompetencje twarde Kandydatów są najbardziej cenione przez Pracodawców, to one pozwalają pracownikom na wykonywanie codziennych obowiązków.

Z czasem jednak ta tendencja się zmienia i coraz częściej ocenia się potencjalnych współpracowników również pod względem umiejętności miękkich i interpersonalnych, a także dopasowania do zespołu, z którym mają pracować. Okazuje się bowiem, że umiejętności te zdecydowanie trudniej wyćwiczyć niż specjalistyczne kompetencje wymagane na danym stanowisku, które rozwijają się wraz ze stażem pracy czy też odbytymi szkoleniami technicznymi.

Osoby odpowiedzialne za rekrutacje w firmach znają różne metody służące do oceny kompetencji miękkich. Ważne, abyś był przygotowany na ewentualną weryfikację i potrafił w procesie rekrutacji zaprezentować je jak najlepiej.

Nie należy punktować umiejętności, których nie będziesz w stanie obronić. Warto również posłużyć się samodzielnie testami psychologicznymi, aby określić swoje umiejętności, a później zasięgnąć często bardzo trafnej i wartościowej opinii najbliższych osób. W ten sposób podczas rozmowy będziesz bardziej świadomy swoich „talentów” 😊

Co ważne umiejętności miękkie możesz kształtować tak samo jak kompetencje twarde. Jest to trudniejsze, natomiast nie jest niemożliwe. Każdy człowiek ma pewne predyspozycje do konkretnych zachowań, co oznacza, że niektóre umiejętności będą przychodziły Ci z łatwością, a inne właśnie kształtowane w czasie, będą wymagały od Ciebie większego wysiłku. Dlatego ważne jest, aby zadbać o swój rozwój osobisty również z tej strony i co ważniejsze – ćwiczyć nowo poznane umiejętności miękkie nawet w codziennym życiu.

Jakie zatem kompetencje miękkie są najbardziej pożądane? Oto lista:

  • umiejętności interpersonalne, czyli takie, które wykorzystujemy w relacjach innymi ludźmi oraz łatwość adaptacji do nowego otoczenia – te umiejętności nabywamy już w dzieciństwie, a następnie rozwijamy w trakcie poznawania nowych ludzi i wchodzenia w nowe sytuacje. To właśnie od tych aktywności zależy na jakim poziomie pozostaną te umiejętności. Ważne jest aby ćwiczyć je w trakcie codziennego życia poprzez rozmowę, spotkania ze znajomymi czy choćby uczestniczenia w konferencjach. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaczepić obcą osobę na jakimś wydarzeniu i zacząć z nią rozmowę? Jest to dobre ćwiczenie na przełamanie barier międzyludzkich i zrozumienie, że czasem sam uśmiech może pomóc w nawiązaniu pierwszych relacji 😊.

 

  • umiejętność radzenia sobie ze stresem – brzmi banalnie i nie znam Kandydata, który przyzna się do tego, że nie radzi sobie ze stresem, ale czy na pewno znasz metody jak sobie z nim poradzić? To, że stres jest obecny w naszym życiu jest oczywiste i nie da się tego uniknąć (chyba, że jesteś mnichem zamkniętym w klasztorze i całe dnie medytujesz, choć i to nie daje pewności pozbycia się stresorów). Trzeba pamiętać, że stres pojawił się w ewolucji człowieka i miał konkretne zadanie. Niewątpliwie nasze obecne życie różni się od życia naszych przodków, natomiast nadal jest on nieodłącznym elementem. Stąd rozważnie jest znać metody radzenia sobie z nim i ćwiczyć je w codziennych sytuacjach.

 

  • umiejętność organizacji pracy i zarządzania własnym czasem – tą umiejętność również możesz wyćwiczyć wcześniej, np. w szkole czy na studiach. W trakcie nauki pojawiają się sytuacje, które wymagają od nas dobrej organizacji i planowania swojej pracy. Jeśli zatem należałeś do tych uczniów, studentów, którzy zawsze mieli najlepsze notatki, przygotowywali się skrupulatnie do zajęć czy też potrafili pogodzić zajęcia codzienne z dodatkowymi aktywnościami, można założyć, że posiadasz tą umiejętność. Następnym krokiem jest dostosowanie jej do warunków pracy, w której się znajdziesz i oczywiście dalsze doskonalenie 😊 Dodatkowo w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat planowania zadań, określania priorytetów czy organizacji pracy – warto poczytać o tych zagadnieniach.

 

  • umiejętność rozwiązywania problemów – umiejętność łącząca w sobie dwie kompetencje, o których pisałam wyżej (stres + organizacja). Chodzi tutaj o ich właściwe połączenie, czyli zapanowanie nad stresem w sytuacji kryzysowej oraz odpowiednie zaplanowanie działań, które należy podjąć, aby wyjść z kryzysu. Umiejętność tą również można kształtować choćby poprzez szkolenia z zarządzania projektami, czy też zarzadzania kryzysowego. Natomiast w codziennym życiu ćwiczmy tą umiejętność w „przyziemnych” sytuacjach np. podczas gotowania, gdy zabraknie nam kluczowego składnika (nie wiem jak Ciebie, ale to jeden z moich stresorów😊)

Wymienione przeze mnie kompetencje nie są jednymi, na które zwracają uwagę Pracodawcy. Jest to subiektywna lista umiejętności, które powtarzają się w prowadzonych przez naszą agencję rekrutacjach, i o których wspominają nasi Klienci podczas spotkań. Warto jednak pamiętać, że oprócz kompetencji twardych ważnym elementem są również umiejętności miękkie, które trzeba świadomie kształtować przez całe życie.

 

 

 

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.