grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/06/srednie.jpg

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego z jednymi osobami komunikacja idzie Ci jak „po maśle”, czujecie wspólne „flow”, a z innymi nie możesz się dogadać i masz wrażenie, że jesteście z dwóch różnych planet?

 

A może jest rozwiązanie, które pozwala na dostrojenie się do każdej osoby?

 

Faktem jest, że nie ma na świecie dwóch identycznych stylów zachowań, osobowość wszak to stały komplet cech, który tworzy niepowtarzalną naturę każdego człowieka. Jest wiele różnych typologii określających naturę człowieka, jedną z najbardziej znanych jest teoria Carla Gustava Junga, psychiatry i psychologa, który swoją teorię opracował, aby opisać człowieka za pomocą jego dominującej funkcji: ekstrawersja-introwersja, percepcja-intuicja oraz myślenie-odczuwanie.

 

Co oznaczają te funkcję?

 

Introwersja/Ekstrawersja – sposób w jaki reagujemy na zewnętrzne i wewnętrzne doświadczenie.

 

Myślenie/ Odczuwanie – sposób w jaki podejmujemy decyzję.

 

Percepcja/Intuicja – sposób w jaki „chłoniemy” i przetwarzamy informacje.

 

 

Na podstawie koncepcji Junga powstała koncepcja kolorów osobowości – DiSC. Opiera się on na czteropolowym modelu, który opisuje cztery style zachowań – Dominację (D), Wpływ (i), Stałość (C) i Sumienność (S). Zgodnie z nią każdy z nas ma pewne mocne strony, które właśnie czynią nas niepowtarzalnymi i wartościowymi. Dla jednej osoby typowy jest jeden, dwa lub trzy style zachowań.

 

 

 

 

 

Dlaczego warto znać Swój styl DiSC?

 

Znając Swój styl zachowania lepiej zrozumiesz jakie są Twoje mocne strony, dlaczego właściwie zachowuje się w określony sposób, używasz takich, a nie innych argumentów czy słów, czy jak reagujesz na zmiany. Dodatkowo będziesz wiedział, co Cię motywuje oraz jak się z Tobą komunikować. Co ważne poznając swój kolor możemy nauczyć się dostosowywać strategię komunikacji do stylu naszego rozmówcy. Oznacza to, że zrozumiemy jego postrzeganie świata, czy podejmowanie decyzji i będziemy trafniej komunikować się z nim, tak aby nasze argumenty czy komunikaty docierały do niego w takiej formie, w jakiej chcemy ją przekazać.

 

Wiedząc to wszystko lepiej też rozumiemy, że wszyscy jesteśmy różni i jest to zupełnie normalne, a ta różnorodność powoduje, że każdy z nas jest wyjątkowy.

 

Jakie są style zachowania?

 

Wyróżnia się cztery główne style zachowania określane kolorami:
• D (czerwony)
• I (żółty)
• S (zielony)
• C (niebieski)

 

Każdy z tych kolorów ma Swoje charakterystyczne cechy, o których niżej.

 

D – czerwony – wojownik  (ekstrawertyk, myślenie, intuicja, zadania)

Osoby o tym stylu zachowania prezentują takie cechy jak, zdeterminowanie, koncentracja na celu, nastawienie na wygraną, pewność siebie, lubiący wyzwania. W trakcie Swojego złego dnia cechy te mogą przejaskrawiać się i przybierać formę wad takich jak: apodyktyczność, porywczość lub wywoływać nadmierną presję, onieśmielać innych, nadmiernie krytykować.

Czerwoni nastawieni są na natychmiastowe wyniki, brakuje im cierpliwości, ponieważ nastawieni są na natychmiastowe działania, dlatego są inicjatorami, którzy nie boją się podejmowania wyzwań. Świetnie spełniają się w roli lidera, który ma pociągnąć za sobą grupę. Jako osoby, które szybko podejmują decyzję świetnie sprawdzają się w zarzadzaniu kryzysem. Wartości jakie wyznaje czerwony to: władza i autorytet, prestiż i wyzwania, brak ograniczeń w działaniu czy zróżnicowanie w działaniu.

Ten styl osobowości jest najbardziej onieśmielający i bywa, że jest postrzegany jako oziębły, gdyż ma trudności w wyrażaniu swoich emocji.
Czerwoni zawsze wszystko robią po swojemu, cenią sobie niezależność i trudno jest im się pogodzić z ograniczaniem ich swobód.
W relacjach z innymi trudno im zaangażować się w sprawy dla nich nie interesujące. Ślub czy problemy innych są mało istotne, a sprawy angażujące ich emocjonalność są przez nich unikane.

Czerwoni wyróżniają się logicznym myśleniem i produktywnością. Są dynamiczni i bezpośredni, co czyni ich urodzonymi przywódcami.

Czerwonych można rozpoznać na spotkaniu po tym, że wchodzi pewnie i dynamicznie, jeśli się spóźni się to w sposób wyrachowany. Skupia się na celu do osiągnięcia, na jego twarzy widać pełne zaangażowanie. Być może załatwia jeszcze bieżące sprawy, więc mówi coś patrząc w telefon. Robienie kilku rzeczy na raz to to co czerwony kocha. Jeśli spotkanie się opóźnia zaczyna się niecierpliwić i chce przejść do konkretów. Zapyta: „Zaczynamy?”. Jego głos jest stanowczy i głośny. Mówiąc dużo gestykuluje, jeśli ma możliwość podczas mówienia spaceruje. W trakcie siedzenia będzie kręcił się na krześle poprawiając co jakiś czas pozycję. Jest ubrany w strój dopasowany do spotkania – musi być wygodny, ale pokazywać również prestiż, siłę, władzę.

 

 

Jak rozpoczynać czerwonego po komunikacji?

Styl D mówi krótko, bezpośrednio i na temat. Bywa bezceremonialny i od razu przechodzi do rzeczy. Zdarza mu się angażować rozmówcę w gry komunikacyjne takie jak stukanie w blat, czy zabawę długopisem. Jeśli Twoja wypowiedź będzie dla niego nieciekawa lub za długa od razu pokaże na swojej twarzy niezadowolenie lub upomni Cię słowami „do brzegu”, „konkretnie”. Czerwony mówi głośno i szybko, często przerywa rozmówcy, gdyż nie może doczekać się końca rozmowy.

Najczęściej używane słowa: szybko, krótko, na temat, „do brzegu”, działać, do przodu, wyzwanie, „to ci zajmie 5 minut”, „po pierwsze”.

 

Jak się komunikować ze stylem D?

Dla czerwonego liczą się konkrety, dlatego podczas rozmowy trzeba mówić na temat nie odbiegając od ustalonego tematu spotkania. Warto podeprzeć się danymi. Nie powinno się włączać do rozmowy wątków emocjonalnych. Nie powinno się marnować czasu czerwonego i przychodzić do niego tylko w sprawach, które wiemy, że również będą dla niego ważne. Wypowiedzi nie mogą być długie i zawierać kilku wątków pobocznych. W trakcie sporów warto się wycofać i zebrać konkretne argumenty, a następnie wrócić do rozmowy, gdyż czerwoni jako mistrzowie szybkiego działania i podejmowania decyzji szybko znajdą kontrargumenty, jeśli będziemy nieprzygotowani.

 

i – żółty – inspirator (ekstrawertyk, uczucia, intuicja)

Osoby o tym stylu zachowania prezentują takie cechy jak, kreatywność, wesołe usposobienie, optymizm. W swoim złym dniu mogą być postrzegane jako chaotyczne, egocentryczne, hałaśliwe czy sarkastyczne. Żółci nastawieni są na nowe wyznawania, entuzjastycznie podchodzą do zadań i lubią być w centrum zainteresowania. W towarzystwie jest ich wszędzie pełno, angażują się w rozmowy.

Żółci dokładnie wiedzą co sprawia im przyjemność i zawsze znajdą czas i środki na realizację swoich pomysłów. Motywem ich działania jest zazwyczaj zabawa lub przyjemność. Lubią być chwaleni i zauważani w tłumie, jest to dla nich równoznaczne z emocjonalnym bezpieczeństwem. W towarzystwie lubią kontakt fizyczny, który jest dla nich oznaką więzi międzyludzkiej. Potrzeba aprobaty jest dla nich na tyle ważna, że przyjaźń i grupa towarzyska są dla nich istotnym aspektem życia.

Żółci szybko się nudzą, lubią tak jak czerwoni działanie. Wciąż szukają nowych przygód stąd bardzo dobrze przyjmują każdą nowość. Ze względu na nastawienie na ciągle nowe doznania mogą mieć problemy z koncentracją. Przez innych często uważani za lekko duchy, którzy nie przejmują się otaczającym światem, a do zmartwień i problemów podchodzą z rezerwą.

Żółty na spotkaniu jest głośny i od razu zwraca na siebie uwagę. Jest osobą, która szybko nawiązuje relacje i jest bezpośrednia. Kiedy wchodzi do pomieszczenia od razu nawiązuje kontakt wzrokowy. Ze względu na swoje usposobienie tworzy na spotkaniu otwartą atmosferę. Poprzez poczucie humoru i optymizm wprowadza radosną atmosferę pełną kreatywności. Strój żółtego podkreśla jego wyjątkowość i charyzmę. Zazwyczaj ubiera się kolorowo, odważnie i modnie.

 

Jak rozpoczynać żółtego po komunikacji?

Styl żółty jest dowcipny i słynie z szybkich i trafnych ripost. Podczas rozmowy patrzy głęboko w oczy. Jego wypowiedzi są pełne emocji, obrazów, kolorów i humoru. W czasie wypowiedzi emanują energią, są inspirujący i pobudzają do kreatywności. Ulubione słowa to: ja, super, rewelacja, „jakoś to będzie”, „żeby się działo”, mega, fajnie, spoko, „jakoś się załatwi”, impreza.

 

Jak się komunikować ze stylem i?

Kontakt z żółtym jest bardzo łatwy. Osoby te potrafią zarazić każdego dobrym humorem i entuzjazmem. Ważne podczas komunikacji z żółtym jest nastawienie na niego, obdarowywanie go komplementami i podkreślanie jest wyjątkowości. Podczas rozmowy warto gestykulować, aby podkreślić wagę niektórych z słów. Wypowiedź powinna być barwna i ciekawa, pełna działania. Trzeba pamiętać, że rozmowa, w której brakuje elementów opisujących działanie i ruch oraz zdania wypowiadane w monotonny sposób, bez regulacji głosu szybko znudzą żółtego i spowoduje zniknięcie jego zainteresowania dalszym skupieniem na temacie.

 

S – zielony – realizator (introwertyk, uczucia, percepcja)

Ten styl osobowości nie lubi się wychylać. Są to osoby introwertyczne nastawione na relacje tak jak żółci, ale w przeciwieństwie do żółtych liczy dla nich MY, a nie JA. Zależy im na tym aby innym było jak najlepiej, są emaptykami dbającymi o dobro zespołu. Zieloni są cierpliwi, godni zaufania i spokojni. Zawsze służą pomocą i są przyjacielscy. Nie lubią być na topie stąd dostosowują się do lidera i grupy. Uważani są za osoby wysoko lojalne.

Osoby o tym typie osobowości są nastawione na bezpieczeństwo stąd mają trudności z zaakceptowaniem zmian. Natomiast w zespole łagodzą konflikty i dobrze współpracują. Są dobrymi organizatorami, charakteryzują się harmonią. Nie lubią szybkiego działania, raczej podchodzą do zadań spokojnie i małymi krokami. W pracy cenią sobie spokój i sprawdzone rozwiązania. W złym dniu mogą wydawać się nadmiernie lękliwi i umniejszający sobie. Dla innych bywają nadopiekuńczy. W pracy mogą wydawać się narzekający i bojący się wyzwań.

W trakcie spotkania można rozpoznać styl S po powolnym i niezauważalnym zajęciu miejsca na sali. Zieloni nie chcą się narzucać i zazwyczaj z miejsca za coś przepraszają. Jeśli umawia się na spotkanie na pewno zapyta czy jej propozycja nie jest problemem. W trakcie spotkania na pewno ma ze sobą „zestaw zapasowy” na wypadek gdyby komuś trzeba było pożyczyć. Ubrane są w stosowne rzeczy, neutralne kolory. Materiały jakie noszą są miękkie w dotyku i wygodne. Często po ubraniach zielonego widać efekt czasu, gdyż osoby te przywiązują się do przedmiotów. Zazwyczaj pod koniec spotkania zapytają, czy mogą w czymś pomóc.

 

Jak rozpoczynać zielonego po komunikacji?

Zieloni nastawieni są na słuchanie. Są zawsze uprzejmi i mili. Nie wyrażają otwarcie swoich myśli, aby kogoś nie urazić. Skupiają się na detalach, a ich wypowiedzi zawierają w sobie informacje o ludziach i relacjach. Często pytają o zdanie czy opinie zanim wyrażą własne. Zawsze upewniają się czy dobrze zrozumiały komunikat. Zieloni nie mają problemów z kontaktem wzrokowym. W wypowiedziach widoczne są formy mnogie jak „zrobimy”, „zobaczymy”, „wykonamy”, „będziemy”. Osoby o stylu S mają problemy z asertywnością, a jednocześnie lubią być proszone o pomoc. Bywają jednak nadmiernie skromni i nieśmiali. Są to osoby ciche, o powolnych ruchach, mało gestykulują. Ulubione słowa to: spokojnie, pomału, konkretnie, sens, plan, sprawiedliwość, my, razem, „jak myślisz”, porządnie, dokładnie.

 

Jak się komunikować ze stylem S?

Zieloni są obecni w każdym towarzystwie. Są ważnym ogniwem funkcjonowania zespołu. Ze względu na ich dostosowywanie się do innych osób nie stanowią problemu w komunikacji. Ważne jest aby zwrócić uwagę na ich emocje. Podczas rozmowy wykaż zainteresowanie wypowiedzią zielonego i aktywnie go słuchaj, okaż również empatię i daj wsparcie. W trakcie rozwiązywania problemów ważne jest wyznaczenie z nimi planu i nadanie działaniom sensu. Jeśli chcemy uzgodnić coś z zielonym ważne jest przekazanie intencji odnoszącej się do emocji, ludzi, zespołu. Zieloni nie lubią wywierania presji, stąd trudno im jest komunikować się ze stylem czerwonym. W takiej sytuacji czerwony powinien spokojnym głosem zaprezentować intencję zielonemu, opracować z nim plan i pozwolić działać swoim tempem bez kontrolowania, a jedynie umówienie się na termin realizacji. Ze względu na obawę zielonych przed bycia w centrum zainteresowania powinno unikać się sytuacji stawiania ich na świeczniku.

 

C – niebieski – analityk (introwertyk, myślenie, zadania)

Ten styl osobowości na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osoby oziębłej, krytykującej i wiecznie analizującej. Tak naprawdę osoby takie są mocno analityczne i rozsądne. Podchodzą do tematów w sposób konkretny i logiczny. Są raczej formalistami i do wszystkiego podchodzą z dystansem emocjonalnym. Mają mocną potrzebę przestrzegania wyznaczonych reguł. Są ostrożni, ale jednocześnie w sposób efektywny rozwiązują problemy. W przeciwieństwie do czerwonych nie podejmują szybko decyzji, muszą najpierw przeanalizować dane. Patrzą na szczegóły i analizują każde możliwe ryzyko. W czasie złego dla siebie dnia mogą wydawać się osobami, które wierzą, że zawsze robią coś lepiej. Ze względu na swoją precyzje uważane są za niezdecydowane. Mogą ignorować innych i być oschłe w kontaktach.

Na spotkanie przychodzą punktualnie. Nie nawiązuje interakcji, siada jak najdalej i przyjmuje zamkniętą pozycję ciała. Nie zawsze patrzy w oczy. W trakcie spotkania będzie zadawał analityczne pytania o dane, jego wypowiedzi będą krótkie i zwięzłe. Poproszony o szczegóły może się poirytować, jeśli dla niego one nie będą miały znaczenia. Prawdopodobnie ubrany będzie w niebieską koszulę w kratę, garnitur czy monochromatyczne ubrania zgodne z dresscodem. Do spotkania jest przygotowany, ma zapisane pytania i zna swoje potrzeby. Na pewno przedstawi również konkretne wytyczne.

 

Jak rozpoczynać niebieskiego po komunikacji?

W rozmowach niebiescy są konkretni i opierają się na danych. Zwracają uwagę na szczegóły. Są to osoby, które pięknie mówią i mają spokojny i harmonijny głos. Mówią wolno i wyraźnie tak jakby delektowali się swoimi słowami. Odzywają się tylko wtedy, kiedy faktycznie mają coś ważnego do przekazania. Ważny jest dla nich wizerunek eksperta. W wiadomościach tekstowych są dane lub prośby o dane, a komunikaty są raczej krótkie i konkretne. Wolą raczej komunikację tekstową niż ustną. Irytują się, gdy są w towarzystwie osób głośnych i nadmiernie gestykulujących. Używają dużo zwrotów grzecznościowych. Ich wypowiedzi zawsze są zaplanowane mają początek, rozwinięcie i zakończenie. Ulubione słowa: nie, ale, dlaczego, zasada, proces, system, mechanizm, precyzyjnie, logika, fakt, dane, tabela, analiza, upraszczać, porządkować, problem, brakuje, nie działa, założenie.

 

Jak się komunikować ze stylem S?

W komunikacji z niebieskim stylem ważne są konkrety, dane i analiza. Jeśli chcemy przedstawić mu jakiś pomysł musimy być bardzo szczegółowo przygotowani i mieć ze sobą dobrze uporządkowane dane. W trakcie rozmowy nie wolno im przerywać. Ton głosu powinien być spokojny i cichy. Zieloni i żółci powinni zwrócić uwagę na eliminowaniu informacji o emocjach w rozmowach ze stylem S, gdyż oni podchodzą do spraw na chłodno. W trakcie rozmowy ważnym aspektem jest odnoszenie się do sprawdzonych danych, ponieważ niebiescy cenią sobie ekspercką wiedzę. Jeśli chcemy współpracować ze stylem C musimy dać mu czas na opracowanie dokładnego planu, dlatego że spontaniczność nie jest ich mocną stroną.

Jak widać każdy ze stylów zachowań ma swoje charakterystyczne cechy. Ważne jest, aby pamiętać, że większość z nas ma w swojej osobowości mieszankę minimum dwóch stylów, i tak można być osobą czerwono-żółtą lub żółto-zieloną. To jaki konkretnie typ osobowości reprezentujemy i jakie cechy są u nas mocno wyeksponowane możemy sprawdzić za pomocą odpowiednich badań, które określą konkretny profil.

Jeśli zatem chcesz:

• rozpoznać swój dominujący styl zachowania,
• dowiedzieć się, co Cię motywuje do działania oraz jakie są Twoje mocne strony,
• zrozumieć swoje zachowania w konkretnych sytuacjach, np. stresowych czy w obliczu zmian,
• poznać możliwe sposoby rozwoju swoich umiejętności przywódczych,
• poprawić swoje umiejętności komunikacyjne.

Zapraszam cię do kontaktu z nami.

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.