grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/04/kazda_marke_tworza_ludzie_co_oznacza_i_jakie_korzysci_niesie_za_soba_employee_advocacy2.jpg
Employee advocacy to nowy sposób na komunikację, oznacza poparcie, jakiego pracownik udziela pracodawcy w swojej sieci. W przeszłości taką sieć tworzyli członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi.

Dzięki nadaniu osobom pracującym w organizacji roli jej ambasadorów, firma zyskuje na wartości w oczach potencjalnych klientów, a także przyszłych pracowników. To zjawisko na styku dwóch sfer – prywatnej i zawodowej.

 

Jak to mówią…….
……. pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

 

Dlatego bardzo ważne jest, aby pierwsze zetkniecie klienta z firmą wywołało u niego pozytywne emocje, bo jeśli już na starcie swojego researchu natknie się na negatywne informacje może zrezygnować z kolejnych kroków nawiązania współpracy. Tu właśnie istotną rolę pełni Employee Advocacy czyli reprezentowanie marki i budowanie jej wizerunku w oparciu o pracowników.

 

Zjawisko to ukazuje jak istotny wpływ na kreowanie marki pracodawcy mają właśnie jego pracownicy.

 

Dzisiaj standardem stało się, że rozmawiamy, podpytujemy znajomych, szukamy opinii na temat specyfiki firmy – jak to wygląda od środka, jak prezentuje się kultura firmy oraz jej podejście do pracowników czy klientów.

Jesteśmy skłonni znacznie bardziej zaufać opinii znajomych naszych znajomych 😊 w innej firmie a niekiedy to wręcz ze względu na nich podejmuje decyzję odnośnie danej marki.

Za pośrednictwem pracowników mamy pierwszy kontakt z daną marką – są swoistego rodzaju ambasadorami firmy. Przekaz płynący prosto od nich jest bardziej naturalny i spontaniczny. Osoby zadowolone z miejsca pracy potrafią zarażać swoim entuzjazmem a także tworzyć otoczenie (np. w social mediach poprzez posty) pełne pozytywnych emocji przez co ich odbiorcy chętniej wchodzą z nimi w interakcje. W efekcie korzysta na tym również Pracodawca budując swoją markę jako organizacja dbająca również o emocje pracowników.

 

Jak to działa i do czego możemy wykorzystać Employee Advocacy ?

 

Employee Advocacy  pojawia się już  w spontanicznych rozmowach o pracy  „ po pracy „ na spotkaniu przy przy grillu, czy na rodzinnych imprezach. Pracownicy są obecni na Instagramie, LinkedIn, Twitterze czy Facebooku i spontanicznie dzielą się z innymi wieloma aspektami życia, w tym ciekawostkami z pracy. Jeśli motywacja pracownika i poziom identyfikacji z firmą (jej produktami, usługami, czy wartościami) są wysokie – pracodawca zdobywa wpływowego i wiarygodnego ambasadora marki. Zasięg odbiorców, jaki zyskuje w ten sposób firma, może być ogromny i przewyższać zasięgi uzyskiwane dzięki kampaniom outdoor (billboardy), mailingowi czy reklamom w magazynach. Dla odbiorców są też zawsze bardziej autentyczne niż teksty tworzone przez agencje reklamowe czy dział marketingu.

 

Do czego możemy go wykorzystać:
  • zwiększenia zasięgu i zaangażowania odbiorców
  • zwiększenia ekspozycji i rozpoznawalności marki
  • ocieplenia wizerunku, zwiększenia wiarygodności
  • autentycznych, szczerych komunikatów
  • dystrybucji informacji o nowych produktach i usługach
  • jako skuteczne narzędzie rekrutacyjne – dzięki poleceniom Twoich pracowników, możesz zyskać dostęp do jakościowych kandydatów
  • jako lepszy employer branding – jeśli inni widzą, że nasi pracownicy są zidentyfikowani z firmą i zadowoleni – rośnie nasza pozycja jako atrakcyjnego pracodawcy.

 

Jak zaangażować pracowników w promocję marki pracodawcy?

 

Pracownik może być najlepszą wizytówką albo najgorszą reklamą marki. Employee advocacy pozwala wykorzystać zaangażowanie pracowników w promowanie firmy. Employee advocacy choć jest zjawiskiem dopiero raczkującym w naszym kraju to mocno przygląda mu się rynek pracodawcy.

Z badań przeprowadzonych przez Akademie Leona Koźmińskiego wynika, że firmy chcąc zainspirować pracowników do udziału w Employee advocacy, powinny zastanowić się nad dwiema kwestiami.

Po pierwsze powinny wyselekcjonować pracowników, którzy rozumieją wartości firmy i jej misje i się z nią utożsamiają, czyli są zainteresowani wydarzeniami, osiągnięciami, innowacjami w organizacji.

Druga rzecz – powinny być to osoby, które są takimi wewnętrznymi influencerami, które mają szeroką bazę kontaktów zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Wówczas jest szansa, że przyciągną oni innych szerszą sieć swoich kontaktów, które finalnie mogą stać się przyszłymi pracownikami.

Employee advocacy przynosi dwustronne korzyści. Firma zyskuje na autentyczności a pracownik buduje markę osobistą. Pracownicy powinni mieć świadomość, że nie robią tego tylko dla firmy, ale przede wszystkim dla siebie, budują swój wizerunek na różnych platformach społecznościowych. Pokazują się tym samym jako wartościowi pracownicy, którzy również mają wkład w rozwój firmy.

 

Jak wybrać zatem odpowiednie osoby do roli ambasadorów?

 

Jest kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze osób do tego zadania:

  • osoby te powinny posiadać moc zarażania swoim entuzjazmem
  • mieć pomysł czym chcą się dzielić, żeby było to spójne z komunikacją firmy na zewnątrz
  • być dostępne, lubiące się komunikować
  • rozumiejących zakres działań ambasadorskich, dostrzegających ich potencjał i korzyści dla siebie i firmy
  • znający firmę od „podszewki”
  • umiejący pogodzić dodatkowe zaangażowanie z obowiązkami dnia codziennego

 

Co zyskam zostając ambasadorem?

Może to być miedzy innymi :

  • profesjonalna sesja zdjęciowa do social mediów,
  • szkolenie z tworzenia angażujących treści,
  • stylizacje biznesowe,
  • nauka prezentacji,
  • emisja głosu w przekazach video,
  • szkolenie z personal brandingu w social mediach,
  • lunch z Prezesem😊
  • zaproszenie na spotkanie dotyczące kierunków rozwoju firmy,
  • laptop służbowy do przygotowania materiałów,
  • nowy telefon do nagrywania filmików z miejsca pracy

 

Czy to działa?

Opinii jest wiele – niewątpliwie zależy to od strategii danej firmy oraz pracowników jakich zatrudnia w strukturach.

Pytanie czy MY jako pracownicy dostrzegamy wpływ takich „opinii” na nasze decyzje. Jeżeli znajdujesz publikacje pracowników danej firmy, którzy chętnie dzielą się opinią i opisują oni swoją prace, ciekawe projekty nad którymi właśnie pracują, ciekawe wyzwania jakie przed nimi stoją, to czy w Twojej głowie pojawia się myśl, że skoro pisze to pracownik, na swoich prywatnych kontach w mediach społecznościowych to coś musi w tym być?

Pamiętajmy, jeszcze o jednej istotnej kwestii, że jeżeli jakiś pracownik odchodzi z firmy wcale nie oznacza, że nie może on nadal być ambasadorem marki pracodawcy. Jeśli nawet po odejściu z firmy wypowiada się on pochlebnie i poleca pracę u danego pracodawcy to tak naprawdę dodatkowo uwiarygadnia jego wizerunek – dlatego tak ważne jest również odpowiednie rozstanie się z pracownikiem.

Tak właśnie działa Employee Advocacy😊

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.