Kompetencje należą do jednych z najważniejszych aktywów przedsiębiorstwa. To właśnie im przypisuje się ważną rolę w umacnianiu pozycji organizacji na obecnie bardzo konkurencyjnym rynku. Wraz z zmieniającym się otoczeniem technologicznym oraz innowacyjnością, czy też zmieniającym się rynkiem pracy i globalizacją, organizacje stawiają coraz większy nacisk na wysoki poziom kompetencji nie tylko technicznych, ale również tych społecznych czy osobistych.
Menedżerowie jako pracownicy organizacji również muszą posiadać odpowiednie kompetencje, gdyż to oni odpowiadają za strategię i rozwój – nie tylko samych firm, ale również podległych sobie pracowników. Menedżer wszak to osoba, która koordynuje procesy zarządzania, szczególnie planowania i podejmowania decyzji, organizowania czy przewodzenia ludziom. Można zaryzykować stwierdzenia, że największy sukces odniosą te firmy, które będą zatrudniać najlepszych pracowników.
Jest wiele koncepcji próbujących znaleźć pewien wzór, niewątpliwie jednak nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To jakie w danym czasie są potrzebne kompetencje w danej organizacji zależy od:
Zapytaliśmy o to samych Menedżerów z firm, z którymi współpracujemy!
O to co odpowiedzieli;
Jak widać, w opinii Menedżerów w zarządzaniu zespołem ważne są takie funkcje jak planowanie i przewodzenie. Są to dwie funkcje, które stanowią trzon wyników. Niewątpliwie Menedżer powinien umieć dobrze planować szczególnie w odniesieniu do dużej ilości działań, którymi musi zarządzać. Obecnie ważną kwestią nie jest już samo kontrolowanie pracy pracowników, a wzajemne zaufanie i szacunek, partnerstwo w dążeniu do osiągniecia wspólnych celów organizacji. Mamy tutaj ponownie nakierowanie na człowieka jako ważny aspekt sukcesu organizacji. Pełnienie funkcji przewodzenia umożliwia dojścia do sytuacji inspirowania pracowników, pokazywania im wizji i motywowania do osiągania celów strategicznych firmy. Odchodzi się od standardowego kontrolowania pracy, na rzecz prawdziwego liderstwa. W tym temacie polecam artykuł Łucji link
95% Menedżerów uważa, że komunikacja stanowi jedną z najważniejszych kompetencji, które powinien posiadać obecnie menedżer. Sama komunikacja jest tutaj rozumiana w szeroki sposób, zarówno jako komunikacja pisemna jak i słowna. Warto zwrócić uwagę, że nieumiejętna komunikacja może obniżyć jakoś pracy indywidualnej menedżera oraz całej organizacji. Dodatkowo nieumiejętna komunikacja może prowadzić do utraty motywacji i wielu nieporozumień w organizacji, stąd efektywny menedżer powinien posiadać tą kompetencje i rozwijać ją, aby pełnić funkcję zarówno planowania jak i przewodzenia.
Kolejną kompetencją, która uzyskała największe uznanie wśród Menedżerów jest umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków (74%). Niewątpliwie kompetencja ta została tak wysoko oceniona ze względu na zmiany, które obecnie mają miejsce i konieczność ciągłego przystosowywania się do nich.
Menedżerowie wskazali, że motywowanie oraz przywództwo i autorytet stanowią równie ważną kompetencję, która powinien posiadać skuteczny menedżer (71%). Widoczny jest tutaj pewien trend, który pojawił się kilka lat temu i staje się coraz bardziej widoczny również wśród osób zarządzających na naszym rodzimym rynku. Otwarcie mówi się, że wśród kadry zarządzającej brakuje prawdziwych liderów, którzy poprzez swoje działania i zachowania potrafią określać cele, motywować zespół. Aby uzasadnić zasadność posiadania tej kompetencji przez menedżerów, przywołuje się takie autorytety jak Aleksander Wielki, Steve Jobs, Henry Ford, czy choćby Muhammad Ali. Wszyscy oni posiadali i potrafili przekazać swoją wizję, mieli pewność siebie oraz byli wiarygodni i autentyczności, te cechy powodowały, że pociągali za sobą ludzi.
W gronie kompetencji bardzo ważnych dla Menedżerów znalazły się równie samoświadomość (65%) i myślenie strategiczne (60%).
Samoświadomość to nic innego jak praca nad własnym rozwojem, obserwacja siebie jako menedżera oraz przyjmowanie feedbacku na temat swojej pracy. Wydaje się oczywiste, że menedżer jako osoba zarządzająca innymi ludźmi musi być samoświadoma, aby jako dobry lider wskazywać odpowiednią „drogę” zespołowi. Wiąże się to również z samym byciem autentycznym oraz pokazywaniem odwagi menedżerskiej w przyznawaniu się do niedoskonałości. Natomiast myślenie strategiczne ściśle wiąże się z wyżej wymienionymi kompetencjami.
Aby być prawdziwym przywódczy menedżer musi myśleć strategicznie, poprzez budowanie właśnie wizji i misji dla osiąganych celów, ale osadzonych w realiach środowiska organizacyjnego. Trzeba pamiętać, że strategia to nie tylko wizjonerstwo, ale przede wszystkim twarde realia i wskaźniki. Menedżerowie są odpowiedzialni za to jak organizacja zareaguje na zmiany otoczenia pamiętając o szansach i zagrożeniach rynkowych, stąd myślenie strategiczne wydaje się uniwersalną kompetencją menedżerską.
Podsumowując, na uwagę niewątpliwie zasługują takie kompetencje jak:
I to one w ocenie samych Menedżerów stanowią klucz do sukcesu organizacji i zbudowania przewagi konkurencyjnej.
Ze względu a to, że obecnie żyjemy w rzeczywistości ciągłych zmian, a zbiór kompetencji menedżerskich nie będzie nigdy kompletny i wiadomo, że wraz z rozwojem technologii, globalizacją i pod wpływem zmian demograficznych będą potrzebne zupełnie nowe umiejętności. Kompetencje menedżerskie powinny być określane zgodnie z celami konkretnej organizacji, odniesieniem do zmian rynkowych, ale również odnosić się do zmieniających się relacji między ludźmi czy zespołami.