Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną nigdy nie wiemy jak się ona potoczy. Często towarzyszą nam obawy i są one zrozumiałe, bo jest to sytuacja, w której rekruter przejmuje kontrolę nad dyskusją i wyznacza jej kierunek. Co za tym idzie – zadaje wnikliwe pytania, które w naszym odbiorze mogą być niewygodne. Jednym z takich pytań jest to o lukę w CV. Jak opowiedzieć o niej tak, żeby nie była demotywatorem do zatrudnienia? Podpowiadamy…
Prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca nie zauważy luki między datami zatrudnienia jest bardzo małe. Proponujemy, aby po prostu zamieścić tę informację w CV wraz z krótkim opisem. Jeśli HR-owiec już w dokumencie przeczyta skąd się ona wzięła, być może podczas spotkania wcale tego tematu nie poruszy.
Tworząc chronologiczną ścieżkę kariery zgodnie z prawdą wpisz przerwę jako kolejną pozycję i krótko ją opisz, np.: przerwa zdrowotna, przerwa związana z samodoskonaleniem/rozwojem osobistym, gap year, urlop macierzyński, rozwijanie własnego biznesu. Jeżeli w tym czasie udało Ci się nabyć nowe umiejętności, kursy, certyfikaty – śmiało wymień je!
Jeżeli Twoja przerwa w pracy wynika z przyczyn zdrowotnych, pamiętaj, że nie musisz ich szczegółowo opisywać. Krótka, zwięzła informacja wystarczy. W takim przypadku przerwa jest uzasadniona i nie wymaga dodatkowych tłumaczeń.
Zdecydowałeś się na roczną przerwę od pracy aby odbyć życiową podróż? Pokaż jak wpłynęło to na Twój rozwój! Już na pierwszy rzut oka widać, że jesteś osobą odważną, w końcu nie każdy by wykonał taki krok. Zapewne znasz języki obce i jesteś osobą, która jest w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. W trakcie wycieczki wykonywałeś dodatkowe prace? Organizowałeś wycieczki? Opowiedz o tym rekruterowi!
Przerwa w pracy wynika z innych przyczyn, o których niechętnie Ci się rozmawia? Masz do tego prawo, ale ważne jest uczciwe podejście, przekazanie klarownej informacji. Uzasadnienie wpisane w CV pokazuje, że nie jest to temat wstydliwy, nie lenistwo, a uzasadniona sytuacja życiowa. Warto rozważyć również czy odpowiednio przedstawiony bieg wydarzeń nie zadziała na Twoją korzyść.
Luka w CV może wynikać również z trudności związanych ze znalezieniem nowego miejsca pracy. Uwydatnienie tego, że wykorzystaliśmy ten czas na doskonalenie swoich umiejętności sprawia, że pokazujemy, że wykorzystaliśmy przestój w karierze w sposób aktywny.
Poza wyjaśnieniem przyczyn luki w CV, przygotuj się do całego procesu. Pokaż, że mimo przerwy w zatrudnieniu jesteś na bieżąco z nowinkami w branży. Warto uzupełnić, zaktualizować wiedzę związaną ze stanowiskiem, na które aplikujesz.