Rok 2020 był odmienny od poprzednich lat pod bardzo wieloma względami. Zmienił się nasz sposób spędzania wolnego czasu, spotkania na mieście zastąpiliśmy kawą w domu albo rozmową telefoniczną. Również przedsiębiorcy musieli dostosować się do nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią COVID – 19.
Kiedy wiosną ubiegłego roku wiele firm przeszło na pracę zdalną, drastycznie ograniczyło wydatki lub wprowadziło ograniczenia, dla wielu pracowników nastąpiły czasy niepewności. Pewnie wiele osób zadawało sobie pytanie o swoją przyszłość w firmie, borykało się z łączeniem obowiązków rodzicielskich z zawodowymi, dla niektórych strach i oszczędności przyniosły jedną z trudniejszych sytuacji życiowych – utratę pracy.
Czy ta nowa codzienność oznacza, że nie ma nowych możliwości na rynku? Firmy tylko zwalniają lub całkowicie się zamykają?
Zdecydowanie nie! Pierwsze półrocze roku 2020 dużo nas wszystkich nauczyło, mieliśmy możliwość trochę oswoić się z wirusem i dopasować do jego wszechobecności.
Miejmy nadzieję, że przyniósł on też coś dobrego i więcej osób pamięta o myciu rąk 😉
Jeśli teraz nadal zastanawiasz się nad zmianą pracy lub przez pandemie rozstałeś się z pracodawcą to nic straconego – wiele firm działa, jak dawniej, a Twoje doświadczenie wciąż jest potrzebne dla ich rozwoju.
Poniżej przedstawię, kilka kwestii, o których warto pamiętać podchodząc do rekrutacji w czasie koronawirusa.
- Wyższe wymagania względem Kandydatów – zmiany na rynku pracy sprawiły, że firmy są często bardziej zachowawcze – stawiają na doświadczonych pracowników, co, do których mają większe szansę, że dopasują się nie tylko do obowiązków, ale i wartości i wizji firmy. Musisz uzbroić się w cierpliwość, jeśli pierwsze rozmowy nie będą zbyt udane – zarówno Tobie jak i rekruterowi zależy aby jak najlepiej dopasować Kandydata do oferty pracy. W końcu trafisz na firmę, która będzie dla Ciebie najlepsza pod względem możliwości rozwoju i wykorzystania Twojego potencjału.
- Rekrutacja zdalna – konieczność zachowania dystansu wymogła na działach HR zmianę warunków przeprowadzania rozmów. Wysyłając CV przygotuj się, że pierwsze etapy rekrutacji przeprowadzone będą w formie zdalnej. Nie zdziw się, kiedy zamiast adresu firmy rekruter poda CI swój login na Skype bądź mailowo wyślę zaproszenie do Teams. Przed taką rozmową przygotuj się, jak do normalnego spotkania, a dodatkowo sprawdź czy sprzęt, którego będziesz używać, działa poprawnie – przetestuj mikrofon i kamerę, sprawdź jakość Twojego łącza internetowego i przygotuj możliwie neutralne tło za sobą. Jeśli wiesz, że rozmowa będzie dłuższa uprzedź o tym domowników – będziesz spokojniejszy, jeśli nikt nie będzie przeszkadzał Ci w trakcie rozmowy.
- Poznanie pracodawcy – pamiętaj, że z uwagi na zdalną rekrutację podczas podejmowania decyzji o przyjęciu pracy możesz w firmie spędzić znacznie mniej czasu. Przez rozmowami zastanów się, co jest dla Ciebie istotne i o co warto dopytać pracodawcę przed podpisaniem dokumentów (np. narzędzia do pracy zdalnej, system wdrożenia, potencjalny zespół).
- Dłuższe terminy badań – podejmując nowe zatrudnienie na umowie o pracę w większości przypadków czekają Cię badania wstępne. Przygotuj się na dłuższe kolejki i problemy z formalnościami – Dział Kadr lub rekruter z pewnością doradzi Ci, jak przejść przez nie możliwie bezproblemowo. Możesz też wykazać się inicjatywą i sprawdzić różne placówki świadczące usługi medycyny pracy – może jakaś przychodnia ma mniejsze kolejki, a dzięki temu Ty zaczniesz pracę nawet o parę tygodni wcześniej.
- Praca zdalna lub hybrydowa – przychodząc do nowego miejsca pracy zależy Ci, żeby szybko wdrożyć się w nowe obowiązki i zapoznać ze współpracownikami. Przy pracy zdalnej bądź hybrydowej może to być utrudnione – nie przejmuj się. Dla pozostałych pracowników też jest to pierwsza taka sytuacja. Cała firma tworzy nowe rytuały – już nie spotykają się przy kawie tylko np. na codziennych videokonferencjach. Zamień trudność w Twój atut – nie tylko dla Ciebie jest to nowość. Spokojem i otwartością podczas wdrożenia szybko dopasujesz się do nowego zespołu. Może Twój ulubiony kubek lub śmieszna koszulka podczas zdalnych spotkań pozwolą Ci przełamać pierwsze lody?
- Stabilizacja w miejscu pracy – wiele osób zadaje mi pytanie czy to na pewno dobry moment na zmianę pracy. Moim zdaniem, jak najbardziej. Jeśli od wielu miesięcy nie czujesz się dobrze w obecnej firmie, a znajdziesz ofertę, która Cię zainteresuje – spróbuj! Jeśli dana firma szuka pracowników to najczęściej oznacza to, że dopasowała się do nowych warunków i skutecznie funkcjonuje. Pamiętaj, że pracodawcy też nie mogli pozwolić sobie na wieczne czekanie, aż wirus minie – musiały znaleźć nowe metody działania, być może to właśnie Ty jesteś ostatnim brakującym elementem na drodze do lepszego funkcjonowania w przyszłości?
- Przyczyny poszukiwań – tak samo jak Ty analizujesz za i przeciw rezygnując z pracy, tak samo firmy muszą na bieżąco analizować swoją sytuację finansową. Wysyłając swoją aplikację do danego pracodawcy zwróć uwagę czy firma intensywnie szuka pracowników, ponieważ dopiero co przeszła zwolnienia grupowe, czy pomimo pandemii – stale się rozwija. W tym drugim przypadku śmiało kontynuuj rozmowy – jeśli COVID nie zachwiał jej równowagą to niewiele może jej zaszkodzić 😉
Podsumowując – rok 2020 rzeczywiście nie był łatwy. Jednak nie zamykajmy się w czterech ścianach czekając aż wszystko wróci do normy. Czas się nie cofnie – musimy iść dalej i szukać dla siebie miejsca. Pandemia może być dla Ciebie siłą napędową do rozpoczęcia wszystkiego od nowa.
Może to czas na otworzenie swojego biznesu ze szkoleniami online, o którym zawsze myślałeś? Może Twój talent do pisania ciekawych i poczytnych tekstów będzie motorem do rozwoju jako copy-writer? Wykorzystaj ten czas jak najlepiej.
Jeśli szukasz pracy zajrzyj również na naszą stronę – znajdziesz tam przydatne porady na temat szukania pracy i najnowsze oferty.