grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/03/Srednie1.png

Wiele osób traktuje umowę o pracę tymczasową jako umowę nieatrakcyjną i skierowaną w głównej mierze do pracowników niższego szczebla. Część osób uważa również, że pracownicy tymczasowi są gorzej traktowani i mają mniejsze prawa.

Nic bardziej mylnego 🙂

Obie umowy podlegają przepisom Kodeksu Pracy, a także innym aktom prawnym które regulują stosunek pracy. W umowie o pracę tymczasową wprowadzane są jednak pewne zmiany, które przyczyniają się do tego, że prawa pracownika tymczasowego w niektórych obszarach różnią się od praw pracownika etatowego. Czym w takim wypadku różnią się umowa o pracę tymczasową a „zwykła” umowa o pracę?

 

Trzy podmioty umowy

Osoba zatrudniona przez agencję pracy, tak jak osoba na etacie zawiera umowę o pracę. Podstawową różnica jest jednak fakt, iż osoba na etacie podpisuje umowę bezpośrednio z firmą dla której będzie świadczyć pracę, zaś pracownik tymczasowy zawiera umowę z agencją pracy tymczasowej która następnie kieruje go do pracy tj. do swojego Klienta. Dodatkowo umowa podpisywana jest między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem.

Inaczej mówiąc, pracownik agencji pracy tymczasowej swoje obowiązki wykonuje na rzecz innego pracodawcy i pod jego nadzorem. Wszelkimi sprawami kadrowo-płacowymi (wypłata wynagrodzenia, odprowadzanie podatków) zajmuje się jednak agencja pracy tymczasowej.

Umowa o pracę

Umowa o pracę tymczasową

 

Możliwość zatrudnienia pracownika

Podstawową różnicą dotyczącą umowy o pracę tymczasową a „zwykłą” umową o pracę jest sam fakt związany z możliwością zatrudnienia pracownika tymczasowego. Określa to ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tymczasową może wykonywać pracę:

  • O charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
  • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika (np. z powodu pobytu na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, pozostającego na długim zwolnieniu lekarskim)”

 

Dodatkowo pracodawca użytkownik nie może:

  • zatrudnić własnego pracownika (ten sam pracownik nie może pracować u swojego pracodawcy i w agencji pracy, która „wypożycza” go do pracy do firmy, w której on obecnie pracuje)
  • zatrudnić pracownika tymczasowego na stanowisko, na którym w ciągu 3 ostatnich miesięcy był zatrudniony ktoś inny, zaś rozwiązaną z nim stosunek pracy (z przyczyn nie dotyczących pracowników)
  • zatrudnić pracownika tymczasowego do pracy szczególnie niebezpiecznej (np. praca w szkodliwych warunkach)
  • zatrudnić pracownika z agencji pracy tymczasowej na stanowisko, na którym obecnie jest zatrudniony inny pracownik, lecz nie wykonuje on swojej pracy ze względu na fakt iż bierze udział w strajku.

 

Czas trwania umowy

Kolejną różnicą między umowami jest czas ich trwania.

„Zwykła” umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Jeśli chodzi o umowy na czas określony, mogą być one zawierane maksymalnie na okres do 33 miesięcy (+ 3 miesięczna umowa o pracę na okres próbny). Umów nie może być więcej niż trzy – czwarta automatycznie staje się umową na czas nieokreślony.

 

Jeśli chodzi o umowy o pracę tymczasową są one zawierane tylko na czas określony i mogą trwać maksymalnie 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy (za pośrednictwem jednej agencji). Wyjątkiem stanowi zastępstwo nieobecnego pracownika – wtedy umowa może trwać do 36 miesięcy.

 

Urlop

Wymiar urlopu w przypadku standardowej umowy o pracę wynosi 26 dni (jeśli staż pracy pracownika wynosi więcej niż 10 lat) lub 20 dni (jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat).

Inaczej wygląda to, jeśli chodzi o pracowników tymczasowych. Wymiar urlopu takiego pracownika jest stały i niezależny od jego stażu pracy. Wynosi on 2 dni za każdy przepracowany miesiąc (24 dni rocznie). By pracownik tymczasowy uzyskał prawo do dwóch dni urlopu, musi on być do dyspozycji pracodawcy użytkownika przez minimum miesiąc.

Również ważną i istotną różnicą między pracownikiem tymczasowym a pracownikiem na etacie jest fakt iż przez pierwsze 6 miesięcy umowy pracodawca użytkownik może ustalić iż osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę tymczasową nie przysługuje prawo do uzyskania urlopu wypoczynkowego w postaci dnia wolnego. Zamiast tego zostanie wypłacony mu ekwiwalent finansowy. Z doświadczenia wiem jednak, że bardzo rzadko się to zdarza.

 

Urlop na żądanie

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop na żądanie tylko wtedy, gdy umowa z pracodawcą użytkownikiem została zawarta na czas dłuższy niż pół roku.

W przypadku „zwykłej” umowy o pracę prawo do urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi po upływie pierwszego miesiąca zatrudnienia.

 

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia pracownika agencyjnego również różni się w porównaniu do pracownika na etacie.

W przypadku „zwykłej” umowy o pracę zależny jest on od stażu pracy i wynosi:

  • 2 tygodnie – jeżeli staż pracy nie przekracza 6 miesięcy,
  • miesiąc – jeżeli staż pracy wynosi od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 3 miesiące – jeżeli staż pracy wynosi powyżej 3 lat.

Jeśli chodzi o umowę o pracę tymczasową okres wypowiedzenia zależny jest od czasu na jaki została zawarta umowa:

  • 3 dni – jeżeli umowę zawarto na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
  • tydzień – jeżeli umowa została zawarta na dłużej niż 2 tygodnie.

 

BHP i badania lekarskie

W kwestii BHP obowiązują te same zasady dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę lub umowy o pracę tymczasową. To pracodawca dba o stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie pracy, nie ważne czy osoba jest zatrudniona bezpośrednio przez niego czy delegowana do pracy przez agencję pracy tymczasowej.

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tymczasową musi przejść badania lekarskie, pełne szkolenie BHP oraz szkolenie stanowiskowe.

Pracodawca użytkownik ustala jednak z agencją pracy tymczasowej czy to on zajmie się badaniami lekarskimi i szkoleniem BHP pracownika tymczasowego, czy też za te działania będzie odpowiedzialna agencja pracy.

Do obowiązku pracodawcy użytkownika należy jednak zapewnienie pracownikowi tymczasowemu stroju roboczego, gdyby jego ubrania i obuwie mogłoby ulec zniszczeniu podczas wykonywanej pracy.

 

Wynagrodzenie

Zarobki pracownika tymczasowego muszą być analogiczne do pensji osób które są zatrudnione na tym samym stanowisku bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika.

To nie agencja pracy tymczasowej decyduje o wysokości wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia jest przekazywana przez pracodawcą użytkownika na podstawie jego wewnętrznego regulaminu wynagrodzeń. Określa to punkt 9.1 z ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej ma wiele podobieństw w stosunku do standardowej umowy o pracę. Warto jednak mieć świadomość pod kątem występujących różnic w zatrudnieniu m.in. pod kątem podmiotu zatrudniającego, czasu trwania umowy, urlopami oraz okresem wypowiedzenia.

Różnice te nie przyczyniają się jednak w żadnym wypadku do tego by pracownik był gorzej traktowany i miał mniejsze prawa. Umowy o pracę tymczasową dodatkowo są skierowane nie tylko dla pracowników niższego, lecz i średniego i wyższego szczebla ze względu na możliwość bezpośredniego przejęcia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu umowy z agencją pracy tymczasowej.

 

W powyższym artykule zostały przedstawione różnice pomiędzy umową o pracę oraz umową o pracę tymczasową. Warto również skoncentrować się na korzyściach, dla pracownika które niesie ze sobą umowa o pracę tymczasową:

  • Pracownik tymczasowy ma dużą dowolność w wyborze swojej pracy. Praca tymczasowa bywa bardzo dobrym wyjściem dla osób którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową np. absolwenci uczelni i liceów, lub chcą się przekwalifikować by w innym kierunku rozwijać swoją karierę zawodową. Zatrudniając osobę bez doświadczenia, pracodawca, do którego delegowany jest pracownik nie ryzykuje zbyt wiele, a gdy osoba się sprawdzi może ją zatrudnić na stałe.
  • Ze względu na fakt, iż umowy o pracę tymczasową są podpisywane na określony czas np. tydzień, miesiąc lub dłużej, forma ta jest bardzo atrakcyjna w okresie wakacji lub ferii. Często dla studentów czy uczniów etat nie jest atrakcyjnym rozwiązaniem, zaś pogodzenie szkoły z pracą jest bardzo trudne. Dlatego też warto podejmować się pracy tymczasowej na okres wakacji.
  • Pracując wcześniej przez agencję pracy tymczasowej masz również o wiele większe szanse na kolejną pracę. To właśnie z takimi osobami agencja pracy tymczasowej kontaktuje się w pierwszej kolejności prezentując nową ofertę pracy (często nawet jeszcze przed opublikowaniem jej na portalach pracy!)
  • Masz również pewność, że nie będziesz pracował w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych – zgodnie z ustawą o zatrudnienia pracowników tymczasowych Agencja pracy nie może zatrudnić pracownika tymczasowego do pracy szczególnie niebezpiecznej
  • Przed delegowaniem pracownika do pracy u Pracodawcy użytkownika, Agencja Pracy Tymczasowej ma obowiązek podpisać z Tobą umowę o pracę / umowę zlecenie. Dzięki temu masz pewność, że nie będziesz pracował bez umowy
  • Jeśli jesteś osobą która dopiero zdobywa swoje pierwsze doświadczenie zawodowe, pamiętaj że pracując przez Agencję Pracy Tymczasowej masz w ciągu roku 24 dni urlopu, a nie 20 dni (jeśli Twój staż pracy jest poniżej 10 lat).

Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia to kluczowy krok w budowaniu satysfakcjonującej kariery zawodowej. Jeśli szukasz pracy, warto skorzystać z platformy Jooble, która gromadzi oferty z różnych stron internetowych (w tym i nasze) umożliwiając szybkie i efektywne przeszukiwanie rynku pracy. Wpisz w tej wyszukiwarce region, w którym szukasz propozycje, np. Praca w Rzeszowie – i odkryj nowe możliwości rozwoju kariery.

 


udostepnij na:

Starsze wpisy.