grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/08/roznice-pokoleniowe-pokolenie-Y-2.jpg

Polscy Millenialsi (Pokolenie Y) liczą obecnie ponad 11 milionów osób. Pierwsi kończą w tym roku 40 lat. Wielu Millenialsów pracuje już od kilkunastu lat, inni w dalszym wypadku  się uczą i będą dopiero wchodzić na rynek pracy.

 

Kim tak naprawdę są Millenialsi i co jest dla nich ważne w pracy?

 

Pokolenie Y in. Milenialsi – Charakterystyka

Millenialsami określane są osoby urodzone w latach 1980 – 1999. Nazywani są również „pokoleniem Milenium”, „następną generacją”, „pokoleniem cyfrowym” oraz „pokoleniem klapek i iPodów”.

Start Millenialsów w dorosłość był zdecydowanie prostszy w porównaniu do poprzednich pokoleń (Baby Boomers lub Pokolenia X).  Osoby te wychowały się w innym ustroju, po reformie systemu edukacji. Dodatkowo rodzice w większym stopniu dbali o ich wykształcenie, potrzeby oraz poczucie własnej wartości. Pokolenie Y jest również dobrze wykształcone, wykazują się znajomością języków obcych. Od dzieciństwa mają styczność z nowinkami technologicznymi z których aktywnie korzystają, dlatego też nie boją się nowych technologii i uważają je za integralną część swojego życia.

Pokolenie Y w dużej mierze stawia na rozwój osobisty oraz poświęcanie czasu na swoje pasję. Dążą do tego by ich hobby stało się ich pracą, dlatego też przykładają większą wagę do charakteru oraz zakresu wykonywanej pracy niż do nazwy stanowiska. Dla Millenialsów bardzo ważny jest wolny czas i nie wyobrażają sobie, że mogliby go nie posiadać.

Millenialsi określani są również jako osoby zdeterminowane, przywiązane do swoich celów i wartości. Chcą być traktowani jako partnerzy. Za indywidualne podejście i szczerość odpłacają się lojalnością.  O jakości życia zaczyna decydować „bycie”, nie „posiadanie”. Pokolenie Y cechuje odmienny stosunek do dóbr materialnych. Dla nich dobra nie stanowią takiego znaczenia jak dla starszych pokoleń.

 

Dla pokolenia Y nie jest istotne szybkie usamodzielnienie się. Wielu przedstawicieli tej generacji mieszka z rodzicami. Spowodowane jest to lękiem przed odpowiedzialnością oraz przymusem brania jej na siebie. Dodatkowo nie lubią dalekosiężnych planów, obowiązków które kojarzą się im z dorosłością.

Charakterystyka Millenialsów zmienia się z ich wiekiem. Obecnie, zwłaszcza wśród najstarszych Millenialsów widać potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji.  Dlatego dla nich tak ważna jest niezawodność – nie tracą oni czasu na metodę „prób i błędów”. Pokolenie Y cenią sobie również użyteczność, dlatego też są bardzo mocno wyczuleni na fałsz oraz przyjmują postawę oceniającą, zwłaszcza wobec dostarczanych im treści. Komunikaty kierowane do tej grupy powinny być nie tylko konkretne i nienachalne, ale przede wszystkim prawdziwe. Zwłaszcza, że swoją opinią mogą bardzo szybko podzielić się w sieci.

 

Dla Pokolenia Y autorytet nie wypływa z władzy, raczej z posiadanych umiejętności i wiedzy.  Traktują go w sposób bardziej przypominający stosunki panujące w społecznościach pierwotnych tj. społeczeństwach łowców i zbieraczy, autorytet przypisywany jest osobie, którą powszechnie uznaje się za kompetentną w konkretnej kwestii. Zdolności, jakich wymaga taka kompetencja, określają poszczególne okoliczności. Ta sama osoba może być autorytetem w jednej kategorii zadań (np. wojna, religia), a przestaje nim być w innych sytuacjach (np. rozstrzyganie sporów) na rzecz innej osoby.

 

Cechy charakterystyczne przedstawicieli pokolenia Y

  • Aktywnie i w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych.
  • Żyją w „globalnej wiosce” dzięki dostępowi do Internetu mają znajomości na całym świecie.
  • Cechuje ich duża pewność siebie.
  • Często dłużej mieszkają razem z rodzicami, opóźniając przejście w dorosłość.
  • Ważniejsza staje się dla nich jakość życia i doświadczenia życiowe, niż posiadanie.
  • Są dobrze wykształceni i gotowi dalej się rozwijać.
  • Nie pamiętają czasów tzw. zimnej wojny pomiędzy USA i ZSRR oraz komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w Polsce ludzie pokolenia Y nie pamiętają czasów PRL).
  • Wychowali się w realiach wolnego rynku.
  • Według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire – https://www.unh.edu/unhtoday/news/release/2010/05/17/college-graduates-hit-workforce-so-do-more-entitlement-minded-workers  cechuje ich wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki.

 

 

Millenialsi w pracy:

Pokolenie Y chce mieć satysfakcję z tego, co robią, a nie poświęcać się dla czynności, które mogą przynieść im awans. Takie podejście jest korzystne dla firm, którym przecież zależy na pracownikach z pasją. Nastawienie Millenialsów niesie ze sobą jednak pewne wyzwanie – ponieważ to firma musi wiedzieć, jaka praca może pasjonować Millenialsów oraz jakie cele powinni im wyznaczać. W dodatku wymaga to ciągłej kontroli oraz określania nowych zadań, by utrzymać ich zaangażowanie. Wielu szefów uważa, że Pokolenie Y zbyt wiele mówi o równowadze między pracą, a życiem prywatnym przez co ich słowa traktują jako deklaracje związaną z niechęcią do pracy. Tymczasem Millenialsi chcą pracować, ale robiąc coś co naprawdę lubią i daje im to satysfakcje. Wtedy nawet nie przeszkadzają im długie godziny pracy.

Osoby zaliczane do pokolenia Y są pracownikami wielozadaniowymi i otwartymi na nowe wyzwania. Ponadto cenią sobie elastyczny czas pracy i są otwarci na relokację. Szukają takiej pracy, która będzie ich satysfakcjonowała pod względem finansowym a nowy pracodawca zapewni im rozwój zawodowy.

Dla pokolenia Y ważne są wyzwania. Nie lubią nudy, chcą, żeby ciągle coś się działo. Dodatkowo ich motywacją do pracy w dużej mierze jest dobra atmosfera. Chcą   z przyjemnością przychodzić do miejsca, w którym wykonują swoje obowiązku i czuć nieco luzu. W pracy wolą także tzw. wirtualne rozwiązywanie problemów (np. mailem), niż spotkania twarzą w twarz lub telefony.

Nierzadko nie boją się konsekwencji, ponieważ zmiana pracy nie jest dla nich problemem. Jeżeli tylko coś przestaje im pasować w aktualnym miejscu pracy, rzucają swoje obowiązki i poszukują czegoś nowego. W związku z tym często pracują na umowę o dzieło czy zlecenie, ponieważ im mniej przywiązani są formalnie do firmy, tym lepiej.

 

Atuty Millenialsów w pracy:

  • Chcą pracować, ale nie całe życie – myślą o przyszłości na emeryturze planują długoterminowo, chętnie zakładają własny biznes.
  • Lepiej niż starsi radzą sobie z pracą zespołową.
  • Potrafią wykonywać wiele zadań w tym samym czasie. Odczuwają nudę, gdy brakuje im ciągłego strumienia bodźców w postaci np. muzyki lub obrazu.
  • Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując dużej swobody i elastycznego czasu pracy. Mają duży apetyt na życie i nie chcą się ograniczać – praca nie może ich ograniczać.
  • Przełożonych traktują jak równych sobie pracowników, ale z szerszymi kompetencjami
  • Oczekują od pracodawcy wyznaczania celów i kontroli prowadzenia „za rękę” Ponieważ byli od dziecka prowadzeni przez rodziców, brak im umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Rodzice planowali ich życie w najmniejszych szczegółach. Teraz oczekują tego od pracodawcy.
  • Są świetnie przygotowani do pracy w realiach wolnego rynku i globalizacji
  • Dobrze rozwiązują częste problemy, ale słabiej radzą sobie z niestandardowymi

 

Zagrożenia:

  • Technologia, z której tak aktywnie korzystają, pozostawia im mało czasu na myślenie autonomiczne i wyrobienie sobie własnych poglądów, jednocześnie zaś umożliwia im sprawdzanie wiedzy w różnych źródłach.
  • Dochodzi do stopniowej alienacji pokoleniowej – nie kontaktują się niemal wcale z przedstawicielami poprzednich pokoleń (nie licząc rodziców).
  • Nie szukają autorytetów, żyjąc w przekonaniu, że „wszystko jest w ich rękach” i nikt nie może im nic narzucić.
  • Nauczeni biegłego posługiwania się klawiaturą, zapominają jak się pisze ręcznie,
  • Często są zbyt pewni siebie i niecierpliwi, muszą się dopiero uczyć odpowiedzialności za swoje czyny.
  • Nie mają szacunku dla prywatności, to dla nich zbędna fanaberia. Zostali przecież wychowani w świecie programów reality show.
  • Charakteryzuje ich niższa etyka pracy, często bywają nieodpowiedzialni.

 

Millenialsi są już od dłuższego czasu na rynku pracy. Mają oni swoje wady i zalety – z resztą jak każde pokolenie. Z jednej strony Pokolenie Y może być zmorą pracodawców, z drugiej ich zbawieniem. Warto pamiętać, że ich zaangażowanie świadczy o ich sile, zwłaszcza jeśli lubią to co robią oraz czują że się w tym spełniają, zaś pracodawcy dają im możliwość na Work-life Balance.


udostepnij na:

Starsze wpisy.