Obecnie rynek pracy w Polsce cały czas ewoluuje. Sytuacja jest zróżnicowana i dynamiczna zależnie od danego regionu. Czy jest to rynek pracownika czy pracodawcy? Tego nie da się jednoznacznie określić. Niewątpliwie Pracodawcy jak i Pracownicy stają się bardziej świadomi zmian na rynku pracy i poszukują nowych rozwiązań dla siebie.
Jednym z takich rozwiązań jest współpraca z agencją rekrutacyjną/ agencją pracy. Dlaczego osoba szukająca pracy powinna zastanowić się nad takim rozwiązaniem i dlaczego Pracodawcy powinni przeanalizować możliwość wyciągnięcia procesów rekrutacyjnych poza strukturę firmy?
W przypadku Kandydatów mniej doświadczonych, wybór oferty pracy tymczasowej daje możliwość:
Ważnym aspektem funkcjonowania agencji są też rekrutacje stałe zlecane przez Klientów. W przypadku takiego rozwiązania Klient (Pracodawca) zleca agencji przeprowadzenie procesu rekrutacji, natomiast zatrudnienie odbywa się już bezpośrednio przez Klienta agencji. Informacje o tym z jaką ofertą mamy do czynienia agencja powinna zaznaczać na swojej stronie internetowej w opisie oferty pracy.
Takie oferty są zazwyczaj skierowane do osób posiadające już określone doświadczenie, kwalifikacje i kompetencje. W związku z tym jest to świetna opcja dla specjalistów w swoich dziedzinach – tych aktywnie poszukujących pracy, ale również tych pasywnych, którzy posiadają już pracę, nie szukają aktywie, ale chcą być na bieżąco z rynkiem.
W takim przypadku szukając pracy mamy dostęp do szerokiego zakresu ofert, które posiada agencja, a będąc w wewnętrznej jej bazie mamy pewność, że w przypadku pojawienia się dopasowanej oferty, agencja skontaktuje się z nami.
Dodatkowo konsultant w agencji kompleksowo doradzi nam na samym początku szukania pracy – od pomocy w przygotowaniu cv, czy też skonsultowania obecnego cv, aż po opiekę do momentu zatrudnienia u docelowego Pracodawcy.
Ważnym aspektem jest również możliwość poproszenia pracownika agencji o cenne wskazówki odnośnie samej rozmowy o pracę już u Pracodawcy, a także poprosić o informacje zwrotną po pierwszej rozmowie z konsultantem agencji na temat tego jak wypadłeś, aby lepiej przygotować się do kolejnych spotkań.
A jak to wygląda od strony Pracodawców?
Procesy rekrutacyjne są bardzo czasochłonne. Od początku samego procesu – stworzenie profilu kandydata, stworzenie ogłoszenia o pracę, publikacja w sieci. Następnie po wpływie aplikacji trzeba je przeselekcjonować i wybrać grupę kandydatów do rozmów, do których trzeba zadzwonić i umówić na spotkania. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie rozmów i wybór kandydatów najlepszych z procesu. Biorąc pod uwagę obecne wymogi rynku – candidate experience i employer branding musimy przygotować się również na czas poświęcony przekazaniem informacji zwrotnej Kandydatom i prowadzeniem ich w całym procesie.
Współpracując z agencją uczestniczysz tylko w ostatecznym etapie całej rekrutacji. Agencja w bardzo szybkim czasie dostarczy Ci krótką listę kandydatów, którzy w największym stopniu wpisują się w profil poszukiwanego pracownika.
Dodatkowo to agencja przeprowadzi Kandydata przez cały proces rekrutacji i wróci z informacją zwrotną, zajmie się również umawianiem spotkań rekrutacyjnych, a w niektórych sytuacjach również negocjacjami z Kandydatem, któremu złożona została już oferta. Jest to możliwe dzięki zasobom jakie posiada agencja – bazy kandydatów i wewnętrzny system ATS umożliwia w profesjonalny sposób prowadzenie działań rekrutacyjnych.
Dodatkowo sami Kandydaci zadowoleni z przeprowadzonego procesu polecają się nawzajem, przez co Rekruterzy mogą docierać do specjalistów, którzy nie poszukują aktywnie zatrudnienia, lecz mogą być otwarci na zmianę pracy.
W przypadku zlecenia agencji rekrutacji mamy również gwarancję – jeśli agencja pozyska specjalistę, a ten po określonym w warunkach czasie odejdzie, agencja raz jeszcze przeprowadzi proces rekrutacji bez dodatkowych kosztów. Niezależnie od przyczyny rozstania z firmą, masz pewność, że koszty, które zostały poniesione nie przepadają.
Agencje oprócz własnej bazy, w poszukiwaniu Kandydatów posiłkują się również publikacjami ofert pracy. Publikują swoje oferty na jobboardach czy w social mediach. Działania takie zawsze są szeroko zakrojone i powiązane z marketingiem rekrutacyjnym. Do tego dochodzi dotarcie bezpośrednie do kandydatów pasywnych poprzez metodę direct search i headhunting. Dlatego w trakcie współpracy z agencją firmy mają możliwość dotarcia do szerokiej puli Kandydatów niż w przypadku samodzielnych działań wyłącznie poprzez publikację ofert pracy.
Jak już wspomniałam, agencje rekrutacyjne dzięki swoim zasobom prowadzą Kandydatów w sposób profesjonalny poprzez proces rekrutacyjny. Dzięki takim działaniom Pracodawcy również zyskują i budują pozytywny candidate experience.
W przypadku usługi pracy tymczasowej Pracodawcy mają możliwość przetestować Kandydata przed zaoferowaniem mu pracy bezpośrednio w strukturach firmy. Forma ta stosowana jest często jako zamiennik rekrutacji stałej w przypadku, gdy mamy stanowisko, na które zakładamy przyuczenie Kandydata od podstaw. Agencja przejmuje wtedy początkowe administracyjne czynności (umowy, skierowanie na badania, rozliczanie pracownika, zgłaszanie do ZUS i wypłacanie wynagrodzenia), a Kandydat pracuje pod kierownictwem Klienta. W takim przypadku pracownik tymczasowy przez pewien okres delegowany jest do pracy u pracodawcy użytkownika, który po określonym czasie przejmuje go od agencji.
Wiele firm w trakcie roku ma wahania zapotrzebowani na pracowników. Zależy oczywiście od branży w jakiej działa firma i może występować w różnej częstotliwości w trakcie roku. W zależności od swoich potrzeb firmy takie mogą wynająć personel na określony przez siebie czas wzmożonego zapotrzebowania, a w razie spadku zapotrzebowania obniżenia liczby pracowników tymczasowych bez dodatkowej pracy administracyjnej po stronie firmy.
Podsumowując, współpraca z agencją zarówno od strony Kandydata jak i Pracodawcy niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb jakie obecnie mamy. W przypadku Kandydata – sytuacji zawodowej, doświadczenia czy planów zawodowych. W przypadku Pracodawcy – analiza potrzeb organizacji w zakresie niezbędnych zasobów personalnych w danych okresie czy też możliwość dopasowania zewnętrznych procesów do strategii personalnej firmy.
W obu przypadkach warto porozmawiać z Konsultantem agencji, który doradzi najlepsze rozwiązania i podzieli się ekspercką wiedzą – zarówno z Kandydatem jak i Pracodawcą.