grhgroup
https://grhpolska.com/wp-content/uploads/2021/08/roznica_pokoleniowa_pokolenie_Z-2.jpg

Obecnie Pokolenie Z weszło już na rynek pracy. Jest to całkowicie odmienna generacja od poprzednich. Jako pierwsze pokolenie wychowywane jest od samego początku w dobie wszechobecnego Internetu.

Kim są ludzie z pokolenia Z i co jest dla nich ważne w pracy?

 

Pokolenie Z – Charakterystyka

 

Pokoleniem Z określane są osoby urodzone od połowy lat 90. Najstarsze osoby mają obecnie 26 lat.  Pokolenie to nie zna życia bez Internetu oraz Social Mediów.  Tak naprawdę od urodzenia te młode osoby są bardzo dobrze zaznajomione z nowymi technologiami, które stanowią dla nich naturalne środowisko. W porównaniu do poprzednich Pokoleń, które wchodziły w interakcje z nowymi technologiami jako czymś nowym oraz przeżywały zauroczenie i ekscytację pierwszymi smartfonami i  ekranami dotykowymi. Dla Pokolenia Z są to jednak rzeczy jasne i oczywiste od samego początku –  traktują technologię jako coś codziennego.

 

Obecnie 5-latek potrafi szybciej opanować obsługę nowego tabletu czy smartfona niż niejedna dorosła osoba. Pokolenie Z każdą wątpliwość sprawdza w Internecie, do którego ma ciągły dostęp. Osoby te nie mają większych problemów z biegłym poruszaniem się po wirtualnym świecie, w poszukiwaniu treści czy też w komunikacji z innymi użytkownikami. Pokolenie Z ceni sobie przekaz wideo. Zamiast wysyłania wiadomości często wybierają nagranie krótkiego filmiku. Wiedzę czerpią z YouTube’a, doskonale znają jego twórców. Korzystają chętnie ze Snapchata, by dzielić się spędzanym czasem ze swoimi znajomymi.

 

Bardzo często osoby te posiadają duże grono „wirtualnych” znajomych, którzy mieszkają daleko od nich. Dla osób z pokolenia Z tak naprawdę cyfrowy świat  jest równie istotny co rzeczywistość.

Pokolenie Z posiada również bardzo dobrze rozwinięte umiejętności szybkiego wyszukiwania i filtrowania informacji, zwłaszcza przy wykorzystaniu nowych technologii, które bardzo często przeładowane są danymi. Dorastając w świecie ogromnego zalewu informacjami i niezliczonymi opcjami wyboru, osoby z pokolenia Z musiały wykształcić w sobie umiejętność bardzo szybkiego sortowania i kategoryzowania treści na te, które są dla nich wartościowe i interesujące oraz na te, które są dla nich zbędne. Dzięki tym umiejętnościom Pokolenie Z bardzo dobrze odnajduje się w chaosie informacyjnym.

 

Pokolenie Z wychowało się w dobrobycie, z drugiej zaś strony jest to jedna z najbardziej podzielonych generacji – bardzo dokładnie widać to poprzez ich sytuacje domową (co przekazali im rodzice, jak przedstawia się ich sytuacja materialna, jaki mają dostęp do kultury, rozwoju oraz wykształcenia). Przedstawiciele pokolenia Z są wychowani w jeszcze bardziej indywidualistyczny sposób niż reprezentanci pokolenia Y. Są dowartościowani przez swoich rodziców jak żadne wcześniejsze pokolenie.  Wielu uważa że pokoleniu Z ze względu na bezstresowe wychowanie, podano wszystko na tacy, przez co często dostają to czego chcą, są rozpieszczeni, brak im pokory oraz uważają że wszystko im się należy.

Osoby urodzone od drugiej połowy lat 90 XX wieku lubią podróżować oraz nie są przywiązani do jednego miejsca. Bardzo często decydują się na wyjazd na drugi koniec świata jeśli tylko przyczyni się to do ich samorozwoju.

Generacja Zetów cechuje również wrodzony multitasking. Potrafią oni robić kilka rzeczy jednocześnie – nie jest dla nich problemem rozmowa z kimś, pisanie wiadomości oraz oglądanie telewizji. Mają podzielną uwagę. Z drugiej jednak strony bardzo często nie potrafią się skupić na jednej rzeczy przez co trudno przyciągnąć ich uwagę tak mocno, by w tym samym czasie nie robili jeszcze czegoś innego.

Pokolenie Z składa się z indywidualistów, którzy uważani są za osoby niepokorne oraz egoistyczne. Są osobami bardzo kreatywnymi, ceniącymi samorozwój i niezależność. Z drugiej jednak strony „Zetka” bardzo łatwo ulega trendom – w wielu przypadkach w sposób nieświadomy. Marka oraz cena  ma dla nich duże znaczenie, dlatego istotna jest dla nich wysoka jakość, za którą nie przepłacą.

 

Pokolenie Z w pracy

 

Jak już wcześnie wspomniałem, Pokolenie Z, to osoby bardzo młode, najstarsi z ich przedstawicieli mają 26 lat, dlatego też nie dominują na rynku pracy.

Przedstawiciele tej grupy pokoleniowej poszukują kontroli nad swoim życiem, jasności i przewidywalności. Co za tym idzie, generacja Z już od najmłodszych lat jest zainteresowana swoją karierą. Dodatkowo od dzieciństwa są również upewniani w tym, iż najważniejsze jest doświadczenie zawodowe, a nie wykształcenie. Nauczyli się, że należy być elastycznym i gotowym do szybkich zmian, czy poszerzania swoich kompetencji. W związku z tym są oni bardzo ambitni, często bardzo szybko obierają drogę zawodową i zaczynają staże czy praktyki jeszcze w liceum. W porównaniu do Pokolenia Y, są nastawieni praktycznie do swojej przyszłej pracy i wiedzą, że bez znaczącego wysiłku wiele nie osiągną.

 

Generacja Z nie ma najmniejszych problemów  nowymi technologiami, siecią i sprzętem. Doskonale odnajdują się na rynku pracy w takich branżach jak IT, e-marketing, PR.

Również Świat nie jest dla nich barierą. Pokolenie to jest gotowe pracować tak naprawdę gdziekolwiek, a zwłaszcza w systemie Home Office – w mieszkaniu, kawiarni czy innym miejscu.

Pokolenie Z chce pracować tak, aby mieć zapewnione ciekawe doznania, zadania oraz przyczyni się to do ich ciągłego rozwoju. Dla Generacji Z innymi motywatorami do podjęcia pracy jest także gwarancja niskiego ryzyka, uznanie kolegów oraz wykorzystywanie przez nowego pracodawcę zaawansowanych technologii. Nie zależy im na stabilizacji, a przede wszystkim na ciekawych projektach, przyjemnej atmosferze i wcześniej wspomnianym rozwoju. Stąd też bardzo trudno będzie zatrzymać osoby z Pokolenia Z w jednej firmie, zwłaszcza jeśli pracodawca nie postara się o to by pracownik mógł systematycznie uczyć się czegoś nowego.

 

Generacja ta też nie do końca rozumie, to co znaczy poufność informacji. Jest to spowodowane faktem, iż Pokolenie Z łatwo uzyskuje wszelkie informacje, przez co nie do końca rozumieją czym jest poufność. Wielu pracodawców obecnie, jak i w przyszłości, stanie przed trudnym wyzwaniem nauczenia ich odpowiedzialności za swoje czyny.

 

Pokolenie Z dopiero od niedawna wchodzi aktywnie na rynek pracy, przez co inne pokolenia uczą się pracować z nimi. Tak jak każde inne generacje, tak i ta, ma swoje wady i zalety. Dla przedstawicieli innych pokoleń praca z „Zetkami” może być trudna i męcząca, dla innych zaś prosta i przyjemna. Oceńcie to jednak sami 🙂


udostepnij na:

Starsze wpisy.